Стать — перша категорія, в межах якої дитина усвідомлює власне “я”. З неї починається людська самосвідомість;  стать  є головною характеристикою особистості, що визначає життєвий шлях.
 
Проголосивши “Я — дівчинка!” чи “Я — хлопчик!”, дитина, а згодом підліток постійно оцінює себе як представника певної статі порівняно із статевим еталоном, що також увесь час уточнюється, ускладнюється, набуваючи нових ознак.
 
  Що це за еталон? Це — наші ідеальні уявлення про те, якими мають бути справжня жінка або справжній чоловік, що складаються під постійним впливом батьківських, національних, релігійних, історичних, культурних стереотипів.
 
Жінка має доглядати за своєю зовнішністю та бути охайною – переконі обидві статі: такі результати соціологічного опитування «Цінності українських чоловіків та жінок» проведеного Інститутом соціологічних досліджень. Українським дівчатам та хлопцям, що не перебувають у шлюбі,  пропонувалося дати відповідь на питання, якою має бути «хороша дружина»?

На думку дівчат ідеальна дружина це:

- гарна господиня в домі (61%);
- охайна, слідкує за своєю зовнішністю (60%);
- займається вихованням дітей (49%);
- добра та лагідна (44%);
- не палить (39%);
- не примхлива, не вимоглива (37%);
- має спокійній характер (31%).

Створена дівчатами характеристика демонструє прихильність до суто традиційного набору ролей дружини, який мало відповідає реаліям суспільного життя в Україні. Сучасне життя вимагає розраховувати лише на власні сили, знання та вміння заробляти гроші, незалежно від статі. У більшості передових країн світу давно практикується рівноправний партнерський набір ролей.

    Молоді українки вважають, що «матеріально забезпечувати свою сім'ю» жінка не повинна, тому поставили дану характеристику на останнє 14-те місце. Окрім того, дівчата приділили більше уваги традиційним ролям дружини (добра господарка, гарна, охайна зовнішність тощо), а «любити свого чоловіка» та «любити своїх дітей» на передостаннє місце.

  Соціологічне опитування також свідчать, що українські жінки доволі високо цінують можливість зі вступом до шлюбу отримати фінансову підтримку з боку чоловіка. Такі мотиви досить великої частки жінок зумовлені, на думку вчених, патріархальними поглядами, які панують у суспільстві та неможливістю отримати гідну роботу.

  Дивним є те, що для багатьох жінок доволі високою цінністю є «власний зовнішній вигляд» (шосте місце), тоді як «цікава і творча робота» посідає лише десяте, «кохання» – восьме, «культурне та духовне вдосконалення» – дванадцяте місце.

  На жаль, культ жіночої краси як товару, що може бути конвертований у вигідне заміжжя або «спонсорство» від заможного чоловіка, насаджується телебаченням та «глянцевими» журналами. Ця хибна життєва установка може виявитися дуже небезпечною під час формування життєвих планів молодих дівчат.

      Відповіді хлопців також засвідчили примітивність та невідповідність їх поглядів у сучасних економічних умовах на подальші сімейні ролі. На їх думку "хороша дружина" має бути:

- доброю та лагідною (52%);
- охайною, слідкувати за своєю зовнішністю (45%);
- доброю господинею в домі (45%);
- не дуже вимогливою (42%);
- не зловживати алкоголем (31%);
- мати спокійний характер (28%);
- бути гарним сексуальним партнером (26%).

   Опитані хлопці здебільшого мають занадто примітивні, спрощені та навіть архаїчні уявлення щодо ролі жінки в сім'ї. Після одруження спільне життя змушує чоловіків вимагати від своєї обраниці зовсім не того, що на стадії дошлюбного залицяння. 

Дуже часто добру, лагідну господиню зі спокійним характером чоловіки «міняють» на неврівноважених жінок, які палять та зловживають алкоголем. Варто зауважити, що і жінки, і чоловіки вважають, що жінка має постійно доглядати за своєю зовнішністю – 60% і 45% відповідно, хоча до зовнішності чоловіків  жінки не ставлят таких вимог.

    Провідним мотивом вступу до шлюбу для представників обох статей є романтична любов («можливість жити разом з коханою людиною»); на другому місці для жінок – «спільність поглядів, смаків та життєвих інтересів з обраною людиною і можливість жити поруч з такою людиною», а для чоловіків – «народження дітей». Характерно, що мотив «через вступ у шлюб отримувати матеріальну підтримку від партнера» виявився доволі важливим для українських жінок, зайнявши п'яте місце, тоді як чоловіки поставили його на останнє, дев'яте місце.

     Загалом, сьогодні в Україні шлюб як соціальний інститут ґрунтується на романтичній любові, бажанні мати дітей і не бути самотнім, знайти людину зі спільними поглядами та цінностями. Але через кілька років сімейного життя  більшість подружніх пар усвідомлюють, що все вийшло навпаки, і вдаються до розлучення. Зазвичай ініціаторами розлучень є жінки, а головна причина в хибних цінностях і неправильних уявленнях - якою має бути хороша дружина та ідеальний чоловік. Інакше, чому ж розлучаємося?

Comments:

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua