Важкохворі українці для полегшення болю і страждань нарешті зможуть купувати морфін у таблетках.

    Віднині в Україні Наказом МОЗ № 77 зареєстрований таблетований морфін. Цей препарат входить до основного переліку лікувальних засобів ВООЗ, але донедавна був заборонений в Україні.

    Відтепер, сотні тисяч хворих українців на онкологічні та інші важкі захворювання, зокрема СНІД, які страждають від виразного болю, зможуть вгамовувати біль таблетованим морфіном.

    Препарат належить до опіоїдних анальгетиків і призначений для лікуванню хронічного болю. За рекомендацією ВООЗ такі ліки повинні призначатися у пероральних формах (таблетки або сироп). В Україні досі була відсутня таблетована форма морфіну. Для важкохворих були доступні лише ін'єкційні форми. Це ускладнювало доступ до знеболюючих препаратів паліативних хворих.

  Згідно з чинним законодавством України, призначення ін'єкційних форм морфіну повинні виконувати тільки медичні працівники, які піддаються суворій звітності підрахування використаних ампул. Медичні працівники не мають права залишати ін'єкційні форми морфіну вдома у хворого.

   З іншої сторони, виходячи з чинного законодавства України, хворі мали право купувати таблетований морфін у аптеці за рецептом, але такої форми не існувало на фармацевтичному ринку України. Ін'єкційні форми морфіну також можна виписувати за рецептом — але виконувати призначення повинні тільки медичні працівники, що унеможливлювало  їх самостійне використання пацієнтами.

   На цієї підставі порушувався другий принцип ВООЗ щодо лікування хронічного болю: знеболювальні слід надавати «за годинником», тобто через фіксовані час, бо ефект морфіну триває у середньому 4 години. Цілком зрозуміло, що медичний працівник не має можливості приходити до хворого кожні 4 години впродовж цілої доби. На практиці, ін'єкції морфіну робляться 2 рази на добу: вранці та ввечері.

  Таким чином, тільки 8 годин на добу життя важкохворих та приречених можливе без болю та страждань. Та й це було доступно лише для хворих, які жили біля лікувальних закладів. Хворі, які живуть на відстані, у сільській місцевості, найчастіше взагалі не отримували опіоїдні знеболюючі лікарські засоби.

    Поява таблетованого морфіну в Україні дасть змогу хворим самостійно  купувати їх за рецептом та самостійно приймати ліки у разі потреби. Це вельми актуально для жителів сільської місцевості, так як у багатьох сільських районах не налагоджені виїзди патронажної медсестри. Дуже часто в селах важкохворі пацієнти взагалі не отримують опіоїдні анальгетики.

Прогнозується, що препарат з'явиться на ринку через два місяці після оприлюднення Наказу.

Comments:

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua