Не дай себе експлуатувати на новій роботі

      Напевне багато громадян, які влаштовувалися на роботу, зіштовхувалися з поняттям «випробування». Це термін, який встановлює роботодавець для працівника, аби підтвердити його кваліфікацію.

    Через низьку правову освіту населення, деякі роботодавці зловживають нормами законодавства, що регулюють трудові відносини. Тому важливо знати, які права ви маєте під час строку випробування на новій роботі.

Варто зауважити, що так зване випробовування – це не обов'язок роботодавця, а всього лише його право. Тому при укладенні трудового договору у відповідності до ст.26 Кодексу законів про працю України угодою сторін може бути обумовлене випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Але випробування може й не бути, це визначається угодою сторін. Тому уважно читайте трудовий договір, який підписуєте та звертайте увагу на всі пункти.

   Слід ураховувати, що трудове законодавство забороняє встановлювати для певних категорій працівників випробування під час прийняття на роботу. До них, згідно з частиною третьою статті 26 КЗпП, належать:

- неповнолітні особи;
- молоді робітники після закінчення професійних навчально-виховних закладів;
- молоді спеціалісти після закінчення вищих навчальних закладів;
- особи, звільнені в запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби;
- інваліди, направлені на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи, тощо.

До уваги жінок, які мають дітей! Зважаючи, що на розірвання трудового договору за результатами випробування поширюються обмеження на звільнення, встановлені у статті 184 КЗпП (забороняє звільняти вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років, а у певних випадках і до 14), можна зробити висновок, що побічно трудове законодавство забороняє встановлювати випробування і для цієї категорії працівників — адже все одно їх не можна буде звільнити.

   А от стаття 47 проекту Трудового кодексу України  прямо забороняє встановлювати випробування для вагітних жінок, працівників із сімейними обов'язками, які мають дітей віком до трьох років, а також одиноких матерів (батьків), які мають дітей віком до 15 років.

  Право проводити випробування за законодавством належить тільки роботодавцю, а працівник не має аналогічного права щодо «випробування» роботодавця, умов роботи на його підприємстві.

  Це є правовим недоліком, адже часто з'ясовується, що працювати доводиться в значно гірших умовах,ніж передбачалося, а заробітну плату затримують чивзагалі  не виплачують.

  У такому випадку працівник може у будь-який час без жодних пояснень розірвати трудовий договір (письмово попередивши роботодавця про звільнення за два тижні).

   Слід також зазначити, що з одного боку, одностороннє встановлення роботодавцем умови про випробування є неприпустимим і, виходячи зі змісту статті 26 КЗпП, така умова не має юридичної сили.

    З іншого боку, небажання працівника укласти трудовий договір з установленням випробування може бути підставою для відмови йому в прийнятті на роботу.

      На жаль, сучасне законодавство не передбачає встановлення методики чи механізму оцінки результатів випробування. Тому роботодавець може назвати будь – яку причину, аби відмовити вам у працевлаштуванні після випробовування. Встановити за якими критеріями власник визначив, що працівник не відповідає роботі надзвичайно важко.

    Але варто знати, що роботодавець вправі за своєю ініціативою звільнити працівника, лише коли є підстави, установлені законом. Тому обов'язково поцікавтеся, яка ж причина спонукала власника до висновків про вашу невідповідність новій роботі. 

    Також варто знати, що власник зобов'язаний повідомляти працівника, чи витримав він випробування. У такому варіанті є цивілізований підхід, який втілено в проекті Трудового кодексу № 1108, де зазначено, що у разі встановлення роботодавцем невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі роботодавець має право протягом строку випробування звільнити працівника, письмово попередивши його про це за три дні, без виплати такому працівнику вихідної допомоги.

    Дуже часто роботодавці встановлюють занадто довгі терміни для випробування працівника, навіть не оплачуючи йому роботу. Це груба протиправна дія. Варто знати, що граничний строк випробовування встановлено статтею 27 КЗпП.

      Він не може перевищувати: для робітників - до 1 місяця, для інших працівників – до 3 місяців; в окремих випадках, за погодженням із комітетом профспілки, - до 6 місяців. При прийнятті на роботу на державну службу може бути встановлений строк випробування – до 6 місяців, відповідно до закону України «Про державну службу» ; при прийнятті на роботу до митних органів України – також до 6 місяців, відповідно до Митного кодексу України; а от при прийнятті на роботу до органів державної податкової служби – від 6 місяців до одного року, згідно із Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

    Строк випробування тривалістю до шести місяців може встановлюватися для керівників юридичних осіб, їх заступників, головних бухгалтерів та їх заступників, керівників відокремлених підрозділів юридичних осіб, а також для інших категорій працівників у випадках, передбачених законом.

    Щодо оплати праці під час випробовування, то не може бути ніякої безкоштовної роботи!!! У  період випробування на працівника поширюються всі норми трудового законодавства, зокрема і про оплату праці. Тому якщо працівник виконує свої трудові обов'язки, роботодавець повинен йому виплатити зарплатню згідно зі встановленою або обумовленою ставкою.

Цілком можливо, що під час випробування ви будете отримуватиме менше, ніж постійні працівники. Варіювати розміри зарплатні не заборонено. Але оплата праці за місяць не може бути нижчою за офіційний розмір мінімальної заробітної плати.

Пам'ятайте, якщо ви проігноруєте порушення власником ваших законних прав під час терміну випробування, він і надалі буде використовувати вас як дешеву робочу силу. Промовчавши одного разу, ви лише посприяєте тому, що ваші трудові права будуть постійно порушувати. Якщо ви не поважаєте закон, то й не поважаєте себе. А хто цінить такого працівника?

  Тому не поступайтеся своїми інтересами, правами та в жодному разі не давайте себе експлуатувати. Уважно читайте трудовий договір та не соромтеся уточнювати умови випробувального терміну.

Comments:

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...