Чи існує сексуальне насильство над жінкою в сім'ї? Відео

Тривалий час проблема насильства в сім’ї вважалася прерогативою усталених звичаїв та традицій і залишалася поза сферою правового регулювання. Будь-яке втручання в сімейні стосунки з боку держави та суспільства вважалося грубим порушенням таємниці приватного життя й категорично не припускалося.

Таке становище призвело до певного свавілля у сфері сімейних відносин та перетворення їх на сферу правопорушень, які залишалися поза увагою компетентних органів державної влади. 

 Прийнято вважати,  найчастіше сексуального насильства в сім'ї зазнають діти. Тому більшість законодавчих актів стосуються захисту дітей від будь – яких форм насилля у сім'ї.  Але як захиститись жінці, яка зазнає ґвалтування від власного чоловіка (інтимного партнера)?

В Україні є чимало кримінальних справ, де фігурує сексуальне насильство над жінкою в сім'ї, але українським суддям бракує досвіду розгляду таких справ. Втім українки мають шанс довести у судді, що зазнають сексуальних знущань від інтимного партнера.  Головне - не мовчати! 

Як визначає закон термін сексуальне насильство?

Сексуальне насильство в сім'ї — це примушування до небажаних статевих стосунків у родині, а також сексуальні дії щодо неповнолітнього члена сім'ї.

Сексуальне насильство - це будь-який сексуальний акт або спроба його зробити; небажані сексуальні зауваження або загравання; будь-які дії проти сексуальності людини з використанням примусу, що здійснюються будь-якою людиною, незалежно від його взаємовідносин з жертвою, в будь-якому місці. Воно включає зґвалтування, яке визначається як насильницьке (з використанням будь-якого виду примусу) проникнення всередину вульви або ануса з використанням пеніса, інших частин тіла або предмета.

Насильство з боку інтимного партнера - це поведінка в рамках інтимних відносин, що заподіює фізичну, сексуальну або психологічну шкоду, включаючи фізичну агресію, сексуальний примус, психологічне насильство і різні прояви контролюючої поведінки.

Сексуальне насильство в сім’ї – протиправне посягання одного члена сім’ї на статеву недоторканість іншого члена сім’ї, а також дії сексуального характеру стосовно неповнолітнього члена сім’ї.  Сексуальне насильство в сім’ї може порушувати такі права і свободи особи, як право на повагу гідності, право на особисту недоторканність, право на вільний розвиток своєї особистості тощо.
 
 Більшість видів сексуального насильства закріплені в Кримінальному кодексі України, тобто визнаються злочинами. Зокрема, це:
 – примус жінки до сексуальних зносин із чоловіком та іншими людьми проти її волі; 
– примус до болісних або садистських статевих зносин та застосування предметів для цієї мети; 
– применшення значення почуттів партнера в сексуальному відношенні;
– застосування погрози насильством для примусу партнера (найчастіше жінки) до згоди на сексуальний зв’язок; 
– демонстрація дитині (підлітку) статевих органів (ексгібіціонізм);
– демонстрація акту онанізму; 
– залучення до заняття дитячою проституцією, у тому числі використовуючи порнографічну літературу, фотографії, кінофільми та ін. з метою одержання прибутку. 
 
   Проте сексуальне насильство в сім’ї може виявлятися не тільки у вигляді злочинів, а й у сексуальній поведінці, яка не суперечить КК, і все ж, відповідно до Закону про попередження насильства, порушує сексуальну недоторканість і статеву свободу жінки чи чоловіка.
 
Як вказують експерти, це можуть бути дії, які мають характер настирливого нав’язування сексуальної близькості: 
– постійне нав’язування сексуальної близькості, коли жінка чи чоловік перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння; 
– нав’язування сексуальної близькості, коли жінка чи чоловік не бажають її, але бояться відмовити; нав’язування жінці чи чоловіку особливих видів сексуальних контактів проти її (його) волі; 
– нав’язування без згоди жінки чи чоловіка фізичного контакту з ерогенними зонами, іншими частинами їхнього тіла тощо. 
 
Приклад:
 Громадянка Л. з 1995 року одружена з громадянином Б. З 2000 року в сім’ї постійно відбувалися сварки через те, що Б. зловживав алкогольними напоями. Під час однієї з таких сварок Б. почав змушувати свою дружину вступити з ним у статевий зв’язок, стверджуючи, що це є її обов’язком перед ним як дружини. Щоб зламати опір дружини, Б. завдав Л. декілька ударів, а потім зґвалтував. За це діяння Б. був притягнений до кримінальної відповідальності за частиною 1 статті 152 КК.
 
Цей приклад ілюструє одразу два моменти: 
1). Зґвалтування й інші злочини, що порушують статеву недотор- каність особи в родині, є формою сімейного насильства. Перебування кривдника і жертви насильства у шлюбі не може бути підставою для обмеження права на статеву свободу. 
2). Вчинення одним із подружжя злочину стосовно іншого вважається насильством у сім’ї. 
 
Поширена помилка! На практиці досить поширеною серед працівників спеціально уповноважених державних органів та звичайних громадян є думка, що між подружжям не може мати місце сексуальне насильство (наприклад, зґвалтування). Така позиція є хибною, оскільки визнання певних дій такими, що мають ознаки сексуального насильства (не тільки в сім’ї, а й загалом) не залежить від стосунків, що мали місце між жертвою та правопорушником, або попередньої поведінки потерпілої особи.
 

Куди звертатися по допомогу у випадку проявів насильства?
- До дільничного інспектора міліції;
- До кримінальної міліції у справах дітей;
- До центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді;
- До управління сім'ї та молоді районної, міської чи обласної держадміністрацій;
- До громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від насильства.

Дільничний інспектор міліції розглядає повідомлення про вчинення насильства в сім'ї або реальну загрозу його вчинення відповідно до Порядку розгляду таких заяв та повідомлень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 26 квітня 2003 року № 616, та актів МВС.
Дільничні інспектори повинні виїхати (вийти) на місце конфлікту в кількості не менше двох працівників.

     Вони зобов'язані прийняти вашу заяву, роз'яснити ваші права, задокументувати факт правопорушення, зібрати характеризуючий матеріал на кривдника (спосіб життя, характер, поведінка в побуті, вживання спиртних напоїв, схильність до насильницьких проявів тощо).

    Міліція має поставити порушника на профілактичний облік, винести кривднику офіційне письмове попередження про неприпустимість учинення насильства в сім'ї, скласти адміністративний протокол за статтею 173-2 КпАП, заповнити спеціальну картку обліку факту скоєння насильства в сім'ї та у триденний термін направити її до управління (відділу) у справах сім'ї та молоді місцевої держадміністрації, а у випадках скоєння насильства в сім'ї відносно неповнолітнього чи за його присутності - ще й до служби у справах неповнолітніх місцевої держадміністрації.

   Якщо кривдник уже перебуває на обліку за вчинення насильства в сім'ї, йому виноситься захисний припис, який затверджується начальником міськрайоргану та погоджується з прокурором району. Міліція зобов'язана здійснювати контроль за місцем проживання кривдника.

Безкоштовні консультації
Інформацію щодо телефонів та адрес зазначених установ та організацій, а також психологічні та юридичні консультації з питань запобігання насильству, ви можете отримати на Національній «гарячій лінії» Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна»: 8 800 500 33 50 (всі дзвінки в межах України безкоштовні); (+38 044) 205 36 94 (для дзвінків з Києва та з-за кордону); 386 (з мобільних телефонів для операторів КиївСтар та МТС).

  Насильство - це серйозно та небезпечно: 68% жінок (приблизно 18 млн.) в Україні зазнають знущання у сім'ї; 50% жінок, які звернулися до лікарень з  тілесними травмами - є жертвами домашнього насильства. 

За останні три роки кількість вбивств, вчинених на підставі сімейного  насильства, зросла майже втричі (за даними Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту). Дослідження показують, що 13% жінок в Україні ще в підлітковому віці зазнають тієї чи іншої форми ґвалтування.

Comments:

Схожі дописи

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...