Хочеш кар'єру - давай інтим

сексуальні домагання     Майже  62 відсотки жінок і 38 відсотків чоловіків Україні  впевнені: службовий інтим допомагає долати сходинки кар’єрної драбини легше, ніж професійна спроможність.

Такі дані  опитування громадської думки, проведеного Міжнародним правозахисним центром «Ла Страда-Україна» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології.

     В Європі та Сполучених Штатах про харассмент, тобто сексуальні домагання на робочому місці, і про способи протидії цьому явищу давно говорять вголос.

   В Україні — згадують неохоче і упівголоса. Для нашої країни тема не публічна і закрита.  В основному проповідуються цінності сьогодення: реальна цінність — гроші, кар’єра понад усе.

   Чому б не потерпіти, коли шеф нахилився, обійняв, подув на волосся, сказав двозначність, якщо ти завдяки таким «дрібницям» з гарантією втримаєшся на роботі? Плюс не виключено, що отримаєш прибавку до зарплати? 

   Гендерна чутливість тільки  починає формуватися у наших громадян і посадовців. Тому в судах не приймають заяв постраждалих від велелюбних начальників.

   З іншого боку охочих захиститися від домагань за допомогою правосуддя теж небагато. Часто жінки не скаржаться, навіть коли піддаються на роботі не просто приставанням, але і згвалтуванню!

 КОМПЛІМЕНТ АБО ОБРАЗА?

 Можна припустити, що «перевірку на вірність фірмі» через інтим з шефом проходить значна кількість молодих жінок. Більшість з яких згодні підкоритися, продемонструвавши якийсь комплекс меншовартості людської, меншої цінності. Це наслідок стереотипів? Чи це насильство?

 Часто можна зустріти «панські» прояви уваги з боку чоловіків: безцеремонно озираючись на незнайому жінку, відпускаючи зауваження про її зовнішність, ходу. Або сидить в метро з видом власника гарему, по-хазяйськи оцінюючи жінок, які стоять поруч. Це теж насильство!

 Оцінюючи роботу жінки, часто можна спочатку почути якісь комлименти стосовно її одягу або зовнішності, а тільки потім реакцію на професійну роботу. Чи можна жінці підвищити зарплату на декілька пунктів? Саме питання - це тж насильство!

Зараз прямих сексуальних домагань щодо жінок-секретарок і взагалі тих, хто займає нижчі посади, стало набагато менше. Зараз сформувалася інша система цінностей, де чоловіків приваблюють як об'єкти, жінки, які піднялися по кар’єрних сходах.

Потрібно відмітити ше один новий напрямок харассмента: атаки жінок на успішних чоловіків.

Є цілий прошарок молодих жінок, які влаштовуються на будь-яку посаду в перспективну фірму, вибирають собі об’єкт уваги, не дивлячись на його сімейний стан, і починають «бойові дії».

  Вони вчаться маніпулювати з меттою не просто інтимного зв’язку, а довготривалого успіху в ролі супутниці життя. І це теж насильство!

ЛІКНЕП

Сексуальне домагання (харассмент) включає таку небажану поведінку сексуального характеру як фізичний контакт та пропозиції, натяки сексуального плану, демонстрацію порнографії і сексуальні натяки у словах чи діях.

Така поведінка образлива і може становити загрозу здоров’ю та безпеці, вона дискримінаційна, коли жінка має вагомі підстави вважати, що її відмова може зашкодити її працевлаштуванню, найму та просуванню по службі або коли це створює вороже середовище на роботі. Проблема харассмента однаково стосується як жінок, так і чоловіків і займає провідне місце в переліку видів порушення прав людини.

У Законі України «Про рівні права і можливості жінок і чоловіків» у визначенні «сексуальні домагання» йдеться лише про так звані вертикальні примусові відносини (начальник — підлеглий). А такого ж роду горизонтальні відносини — між колегами — не зачіпаються. Хоча, на думку психологів, вони представляють серйозну проблему і є джерелом багатьох конфліктних ситуацій.

Втім, залишимося реалістами. Навряд чи найближчим часом Верховна Рада включить до порядку денного тему протидії харассменту.

ПРАВДА ЖИТТЯ

«Справа Поміляйко»: перша і єдина

На сьогоднішній день в історії сучасної України зафіксовано лише один випадок звернення до суду у зв’язку з харассментом.

  Харків’янка Світлана Поміляйко звернулася з позовом проти свого начальника, громадянина Італії, якого звинуватила в сексуальних домаганнях. Світлана сім років працювала провідним фахівцем в дизайнерському бюро на підприємстві,що  виготовляє кахель.

Жінка стверджувала: палкий італієць довго робив їй непристойні пропозиції. Але після чергової відмови пригрозив звільненням. У 2009-му Поміляйко намагалася завдати кривдникові подвійний удар: відновитися на посаді дизайнера і довести, що мав місце харассмент. Суд визнав звільнення незаконним, зате не знайшов достатніх підстав покарати керівника дизайнерського бюро за спроби «службового кохання». Сьогодні Поміляйко та її адвокат від коментарів відмовляються.

БУКВА ЗАКОНУ

- Стаття 154 КК України передбачає відповідальність за примус до вступу до статевого зв’язку. Якщо жінка або чоловік, від яких вимагають близькості, залежні по службі або матеріально — любителю сексу на роботі загрожує штраф у розмірі 50 неоподатковуваних податком мінімальних доходів громадян або арешт строком на 6 місяців. Ті самі дії, але посилені загрозою знищення, пошкодження або вилучення майна потерпілої чи потерпілого, їх близьких родичів або розголошення відомостей, що ганьблять їх, тягнуть за собою арешт на строк до 6 місяців або 3 роки позбавлення волі.

- Механізм захисту від сексуальних домагань, передбачений статтями 22, 23 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», дає можливість звернутися зі скаргою до омбудсмена, а також до спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рівних прав та можливостей жінок і чоловіків (Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту), координаторів даних напрямків в органах місцевого самоврядування, до правоохоронців і в суди. Крім того, закон встановлює, що постраждалі мають право на відшкодування моральної шкоди, заподіяної їм внаслідок дискримінації за ознакою статі чи сексуальних домагань.

Першоджерело: брошура "Харассмент в Україні: дослідження і законодавство" видана  ГО "Фундація прав людини" в рамках  проекту "Жінки проти насильства в трудових колективах, де домінують чоловіки".

Comments:

Схожі дописи

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...