Українки грають в шахи найкраще у світі

   Наприкінці 2012 року українка Ганна Ушеніна (на фото) блискуче виграла чемпіонат світу з шахів серед жінок.

 Це перший випадок за часів незалежності, коли українська жінка здобула престижну нагороду в спорті, який звично вважався чоловічим.

  Втім, вже у березні 2013 р. жіноча збірна України з шахів вперше в історії виграла золоті медалі командного чемпіонату світу.

У дев'яти турах чемпіонату українська команда не програла нікому, набравши в підсумку 16 очок з 18 можливих. Дівчата мають намір далі підкорювати вершини спортивного олімпу, долаючи гендерні стереотипи, за якими гра в шахи є суто чоловічою справою.

Чому жінки так довго йшли до перемоги?
Однією із об'єктивних причин нижчих досягнень жінок у шахах є те, що жінки значно пізніше за чоловіків професійно почали займатися цією грою.

 Перший міжнародний шаховий турнір серед чоловіків був проведений у 1851 році, тоді як жіночий лише у 1927 р. Перша чоловіча олімпіада відбулася у 1927 році, і проводилася кожні два роки, тоді як жіноча шахова Олімпіада відбулася лише у 1957 р. і надалі змагання проводилися з різною періодичністю. Лише у 1976 році Міжнародна шахова федерація (ФІДЕ) прийняла рішення проводити жіночі змагання з шахів разом з чоловічими в одному місці кожні два роки.

Чоловічі змагання завжди викликали велике зацікавлення у громадськості, до них була прикута увага преси. Жіночі змагання висвітлювалися значно слабше. Чоловіки відверто зневажали жінок, які наважилися грати шахи проти них. Відомий шахіст Роберт Фішер так висловлювався щодо жінок у шахах:

   «Вони всі слабкі, всі жінки. Вони дурні в порівнянні з чоловіками. Ви знаєте, вони не повинні грати в шахи. Вони як початківці. Вони програють кожну гру, коли грають проти чоловіків. У світі не існує шахістки, у якої я б не виграв, давши у фору коня». Це яскраво демонструє, які стереотипи домінували у шаховому світі ще зовсім недавно.

Не дивно, що жінка не завжди комфортно почувалася в такому товаристві. Ось як згадує відома гросмейстериня, віце-чемпіонка світу з шахів, переможниця двох Всесвітніх шахових олімпіад Кіра Зворикіна: «Гольденов, програвши мені, демонстративно спльовував вбік і звертався до зали: «Кому програв! Кому програв!», Хаджимурадов стогнав: «Як повернусь додому? Що скажу аксакалам?» - розповідала шахістка в одному зі своїх інтерв'ю.

Відомим є і факт, пов'язаний з першою чемпіонкою світу з шахів Вєрою Менчик. Вона єдина у 20-30-х рр. XX ст. регулярно брала участь у чоловічих турнірах, хоча, як правило, опинялася у нижній частині турнірної таблиці.

Однак варто врахувати, що вона грала із найсильнішими шахістами того часу. Тоді чоловіки -шахісти начебто жартома придумали так званий «клуб Вєри Менчик», до якого входили ті чоловіки-шахісти, які їй програвали. Зауважимо, що згодом таких набралося аж 147 осіб, і ще 147 були «кандидатами в члени клубу», тобто, вони зіграли з нею в нічию.

Знаковим явищем у шаховому світі стала поява сестер Полгар (на фото).

  Жужанна, Юдіт та Софія Полгар - шахістки, родом із Угорщини. Їхній батько, вважаючи, що геніями не народжуються, а стають, провів невеликий експеримент. З дитинства дівчатка займалися по 8 годин на добу шахами, що дало свій результат.

Сестри неодноразово перемагали на престижних світових турнірах та здобули безліч нагород.  Юдіт Полгар наразі є найсильнішою шахісткою в світі; вона грала переважно в чоловічих турнірах.

   Цей випадок демонструє, наскільки гендерна соціалізація впливає на подальший розвиток дитини. Дівчинку тренував батько, який упевнений, що жінки здатні грати нарівні з чоловіками. І саме тому у дівчинки не виникало сумнівів, що це не так. Юдіт Полгар єдина жінка, яка потрапила у ТОП - 100 шахістів світу та посідала 29 позицію станом на 1 березня 2012р.

Основними чинниками меншої успішності шахісток експерти зазначають менший досвід фахового залучення жінок до шахового спорту, більшу зайнятість жінок домашнім господарством, сім'єю, гендерні стереотипи тощо.

 Жінки зауважують, що часто не мають можливості тренуватися необхідну кількість часу на день через сімейні обов'язки. А також їх обурює той факт, що у чоловічих турнірах нагороди, як правило є більшими. Приміром призовий фонд матчу на першість світу між Вішванатаном Анандом та Веселином Топаловим (2012р.) склав 2 млн. євро, тоді як призовий фонд аналогічного матчу між Хоу Іфань та і Хампі Конеру (2011р.) становив  всього 200 тис. євро.

До недавнього часу гонорари шахісток були такі мізерні, що навіть найкращі з них не могли розглядати шахи як основну професію.

При підготовці матеріалу використана наукова праця Тамари Марценюк та Софії Кришталь "Жінки у шаховому спорті або грай як Полгар".

Comments:

Схожі дописи

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...