Шацькі озера -окраса України

    Волинь, Шацький Національний парк, озеро  Світязь -  і донині кожен світанок у цих краях відкриває нашому зору й серцю справжню казку.

   В міру того, як спадає з довколишніх просторів серпанок туманів і сутінків, проступають з ночі задумливі субори, підсвічені тен­дітними стволами берізок... скраплені росою луги з мальовничими копичками сіна... трепет прибе­режних очеретів...

       І нарешті в перших променях сонця прорізається завершаль­ним відблиском головна окра­са — плеса водних обширів, величні люстра природи...

   Волинь називають краєм озер, їх тут понад двісті. Та в цьому осяйно - голубому намисті чи не найкоштовніша і вже, безпереч­но, найвідоміша низка природ­них перлин — Шацькі озера: двадцять сім великих і малих плес загальною площею понад 70 квадратних кілометрів ма­льовничо вписалися в ясне обрамлення лісів, боліт, лугів рів­нини між Західним Бугом і Прип'яттю - ніби душа чарівної подільської природи, її найсвятковіший і найдосконаліший витвір.

Шацькі озера Найбільше з-поміж озер — Світязь — величають «українським Байкалом» за унікальну прозорість води і поважні розмі­ри одного з найбільших озер України (Світязь більший за площею, ніж Балатон, глибший від Ріци й Азовського моря).

  Таке порівняння умовне: зви­чайно ж, Світязь — краплина на тлі сибірського гіганта: той більш ніж у тисячу разів осяжний за площею та в триста разів глибший від рекордної западини Світязя.

 

Суттєва відмінність полягає і в тому, що Байкал вбирає понад 300 рік, а найкрупніше з Шацьких озер живиться лише власним артезіанськими джере­лами.

    Останнім часом Світязь по­чали порівнювати навіть зі смирним голубим слоненям: з борта вертольота чи літака, а й чи зображене на картах озе­ро, справді нагадує слоненя, у якого «хобот» — затока Луки, «вухо» — острів, а «хвостик» — затока Бужня.

      Та Шацькі озера викликають повагу не лише своєю природ­ною неповторністю. Наша земля надзвичайно ба­гата історією. Причому історією глибокою: недавні археологічні знахідки біля села Розстань Любомльського району показа­ли, що люди вперше поселилися на Шацьких озерах більш як 300 тисяч років тому.

  В тутеш­ніх краях слов'янські племена перетинали шлях навалі готів. Перед Грюнвальдською битвою в Шацьких лісах запасалися провіантом війська Ягайла. На цих просторах російські пол­ки громили вояк Наполеона. А який героїзм тут проявили в роки Великої Вітчизняної воїни Радянської Армії, партизани, підпільники! Священна земля...

  Або візьміть інше: до Шацька їдеш через село  Колодяжне, в якому часто -  бувала Леся Українка. Відтак і до озер ста­вишся по-особливому, бо ж одне з них – Нечимне - виколисало геніальну «Лісову пісню» поетеси. Десь тут являлася їй Мавка...

     Але не тільки в літературних тво­рах, а й у скупих на емоції іс­торичних  документах   висловлюється захоплення багатством тутешньої природи. Є історичні розповіді  про те, як півтисячоліття тому зубри на поозер'ї бродили такими велетенськими стадами, що затоптували сліди татар­ської кінноти, заважаючи до­зорній службі.  Або  ж перекази про численні валки з рибою, які везли цінний вантаж від озер по довколишніх містах і селах, про хмари мисливської водоплавної птиці в лісах і болотах поозер'я; чи про цілющі якості води, яка швидко гоїла рани, дарувала красу і молодість...

     «Голуба нива», надто ліси дов­круг неї, були для місцевих жи­телів рідною домівкою, дарува­ли їм деревину для будівни­цтва, освітлювали, обігрівали житло, годували, лікували, хо­вали від ворогів. Цим лісам по­винні низько вклонитися й ми, сучасне  покоління. Адже  край дарує нам для відпочинку чисте цілюще повітря, прозору воду та блакитне небо: таке голубе, яке буває тільки в Україні! 

Comments:

Схожі дописи

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...