Багатоликий замок Радомисль

замок РадомисльКожен замок живе  своєю легендою, яка часто не підтверджується жодним історичним документом.
 
Однак  на Житомирщині є замок, якому не потрібні легенди для приваблення туристів.  За півтора роки діяльності  історико-культурного комплексу «Замок Радомисль», що знаходиться  в місті Радомишль,  тут   побувало понад  двадцять тисяч відвідувачів.
 
   Секрет популярності замку простий  -  це і  фортифікація, і давня паперова мануфактура, і  єдиний у світі музей українських домашніх ікон.
 
 А також відвідувачі можуть прогулятися по ландшафтному парку з старовиннми скульптурами,  побачити  пам’ятник на воді  та навіть спробувати своїми руками створити папір для письма. Адже саме на радомишильському папері, який виготовляли на території замку, у 1616 році  було надруковано першу книгу  Києво-Печерської лаври — «Часослов». 
 
   Сам замок був відновлений з колишнього старого млина.  Коли зацікавились, чому у колишнього млина  замість вікон — бійниці, з’ясувалось, що водяний млин був збудований наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття на підвалинах значно  давнішньої споруди, папірні Києво-Печерської  лаври. 
 
   Мануфактура, оточена водою з усіх боків і захищена від ворогів, була найдавнішою в центральній та східній Україні.  У 1612 році архімандрит Києво-Печерської лаври Єлисей Плетенецький  саме на цьому місці заснував першу в центральній Україні фабрику з виробництва паперу з коноплі, льону і кропиви.  Виготовлений папір за течією річок Мики, Тетерева та Дніпра на плотах сплавляли до Лаври. 
 
Важко повірити, що лише п'ять років тому  на цьому місці були руїни старого млина, які  відомий український лікар, співачка й громадський діяч Ольга Богомолець придбала для того, щоб створити  перший в світі музей української домашньої ікони. Вивіз сміття з території закинутого млина тривав місяцями, а ремонтні роботи -  три роки. Нині у замку тепло, комфортно, а головне, тут діє позитивна енергетика, яку дають старовинні домашні ікони.
 
  Понад п'ятнадцять років Ольга Богомолець збирала українські домашні образи, купувала іх  на «блошиних» ринках. Разом із однодумцями повертала до життя, здавалося б, безнадійно зруйновані ікони, створені українськими майстрами у XVII-XIX ст. За роки колекція ікон розрослася настільки, що вже не вміщалася у підвалі будинку і потребувала окремого приміщення — i чималого, адже налічувала понад 5.000 тисяч екземплярів  XVII-XXI ст. з усіх регіонів України.
 
ікони у замку радомисльЗараз у Музеї є  покалічені і понівечені ікони, образи з виколотими  очима, прострілені ікони, подорожні складні, козацькі ковчеги, барокові  професійні ікони, ікони вирізьблені на дереві,  вилиті з металу, писані на склі.
 
 В  Замку Радомисль зберігаються  ікони на всілякі потреби — на одній перерізали пуповину  три покоління бабок -  повитух у 18-19 столітті, є  ікони помічниці у заплідненні, у пологах, у вигодовування немовлят, захисники дітей, які загинули до хрещення. 
 
 Богородична зала, приміром, нараховує  120 унікальних образів Пресвятої Богородиці. Також цікавою для огляду є Обрядова зала з образами, які колись були в  церквах, але після їх руйнації зберігалися у домівках і Зала ікон писаних темперою. У музеї поруч знаходяться ікони католицькі,  греко-католицькі і православні. 
 
Сьогодні історико-культурний комплекс «Замок Радомисль» є величною архітектурною  спорудою загальною площею 2500 кв.м. Відтворений ландшафтний парк, водоспади, затишні острівці, з’єднані між собою кам’яними  містками. На території  комплексу знаходиться монумент. Це — єдиний сучасний пам’ятник — архімандриту  Києво-Печерської лаври, засновнику Папірні,  Єлисею Плетенецькому, створений скульптором Владом Волосенко. 
 
Сьогодні у замку, окрім музею, функціонують  виставкова зала для змінних експозицій, концертна зала, обрядова зала для розпису молодят, зала для проведення конференцій і семінарів, міні-готель з відтвореними інтер’єрами XVIII–XIX століть, відроджена папірня.
 
«Замок Радомисль» — учасник та перший в Україні дипломант проекту Ради Європи «Віа  Регія — культурний шлях Ради Європи» — є одним з найцікавіших  туристичних об’єктів культурного шляху, що проходив через вісім   європейських країн ще 1500 років тому.
 
Фото з особистого архіву 

Унікальна  пам'ятка музею - кам'яна придорожня ікона  святого Миколая Чудотворця XVII століття. Вона досі зберігає на собі відбитки та енергетику тисяч людських рук і ніколи, навіть узимку,  не буває холодною.

перед іконою Святого Миколая
 
Не знаєте, як раніше виготовляли папір для книг? Вам не тільки розкажуть, але й покажуть:
 
папірня в замку Радомисль
 
 Не проминіть нагоди вибратися по крутим східцям на дзвіницю. Кажуть, доторкнувшись до величного дзвону, можна попросити Бога про допомогу в тій чи іншій справі. А ще вам відкриється панорама маленького містечка Радомишля, яке має славну історію.
 
на дзвіниці замку Радомишль
 
Відновити втрачену енергетику допоможе природа. Як на території замку Радомисль, так і навколо нього, вас зустрінуть гарні поліські краєвиди. Тиша. Спокій. Краса.
 
парк скульптур - Замок Радомисль

Comments:

Схожі дописи

Жінка онлайн


Ворожіння  та прикмети на Новий рік 

Обряд ворожіння своїми коренями сягає  в язичницькі часи. Вважалося, що у новорічні свята настає розгул нечистої сили,  тому саме у цей період можна було дізнатися про майбутнє за допомогою  ворожби.  У залишках колишніх  язичницьких  обрядів  збереглися окремі  форми ворожінь – вечорниці, ворожіння про Долю,  ворожіння про нареченого і наречену, обряд кликання «до  каші» тощо. Слов’яни мали велику повагу до долі  і вважали її оповіщення проявом вищої волі богів. Тож як ворожили у старовину на новорічні свята?

далі...

Поговоримо по жіночому


 

Що подарувати рідній людині на свято?

Подарунок -  обов'язковий атрибут будь -якого свята. Навіть якщо він просто символічний, все одно має магічну силу: демонструє людині вашу турботу і почуття. Тільки що ж подарувати, аби серце рідної, коханої, близької людини стислося від радості та вдячності за увагу? Вчені стверджують, що не може бути більш корисного подарунку для людини, як домашні тварини. Бувають ситуації, коли домашні тварини буквально  наповнюють життя  людей радістю й змістом, полегшують  моральні й фізичні страждання. Дослідження показали, що тварини  лікують людину не гірше за пігулки.

далі... 

 Жінка відпочиває


Магія весільного вінка

На Прикарпатті здавна виготовляють  головні убори, які можна вважати справжнім  витвором мистецтва.  Тут плетуть унікальні  вінки з  гусячого  пір’я,  які використовують  у весільному обряді. Такий вінок відтворює давні шлюбні традиції, пов’язані з віруваннями та звичаями даного краю. Важить такий весільний  шедевр народної творчості від  1 до 3 кілограмів. А таких віночків на голові нареченої має  бути два: менший – спереду, більший – ззаду.

далі...

Краса та здоров'я


street workout in Ukraine

Street Workout  як альтернатива фітнес - залам

Чудовою альтернативою фітнес - залам та спортивним клубам є  Street Workout -  різновид вуличного спорту, що лише набирає популярності  серед української молоді. Street Workout передбачає  заняття на свіжому повітрі, що неминуче призводить до загартування організму. До того ж  вуличне тренування абсолютно безкоштовне  та  корисне  для організму будь - якого віку. 

далі...