Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

       Що ми знаємо про сонце? Наші уявлення про головне небесне світило поверхові та застарілі. У вікно зазирнув ранковий сонячний промінь і відбився на стіні веселим зайчиком. Почався новий день. Поба­чивши цей промінь, ми, звичайно, не подумали, що перш ніж освітити кім­нату, він вісім хвилин поспішав до нас крізь космічні далі. Поспішав, щоб оживити, освітити, зігріти, подарувати світло, яке для людства незамінне.

         Сонце — найближча до нас зірка, і тому астрофізики вивчили її набагато краще, ніж віддалені світила. Сьогодні нікому не треба доводити, що Сонце — джерело життя на землі.

   Стародавні люди, інтуїтивно відчуваючи зв'язок всього живого з Сон­цем, жахалися, коли серед білого дня сонячне світло починало меркнути. Сонячне затемнення у них викликало справжній жах - чи не злий дракон зби­рається поглинути його, щоб погубити людей? Зчинявся лемент. І, зви­чайно ж, «наляканий дракон» покидав Сонце. З-за темного кружала раптом виривалися сліпучі бризки сонячних променів, викликаючи загальну ра­дість.

       Давно минули часи, коли люди відчували жах перед затемненням. Тепер уже навіть школяр може пояс­нити це явище: кутові розміри Місяця і Сонця майже збігаються, і коли за невблаганним небесним розкладом Місяць виходить на пряму, що з'єднує Сонце і Землю, місячна тінь — еліп­тична пляма — падає на земну по­верхню і мчить з надзвуковою швид­кістю.

         Сонце, що дає нам життя, все ще є загадкою для нас. На Землі ми вважаємо урага­ном вітер, що рухається із швидкістю 150 кілометрів на годину. На Сонці ж атмосферні рухи з такими швидкос­тями сприймалися б як нерухомість: адже там, особливо у верхніх шарах сонячної атмосфери, вони мають швид­кість 150 кілометрів на секунду! «Ри­сові зерна» немов перекидаються хви­лями вируючого океану сонячної по­верхні. Ці хвилі викликані сонячною конвекцією — добре відомою тенденці­єю гарячого газу підніматися, а холод­ного — опускатися.

   Навіть коротке знайомство з деякими сонячними явищами ясно говорить про те, що життя нашого світила досить складне і бурхливе. Сонце — одвічно   вируючий океан.  Із шкільної парти ми знаємо, що все наше оточення перебуває чи в рідкому, чи в твердому, чи в газоподібному стані. Денне світило — це приклад четвертого   стану   речовини,   що зветься плазмою.         

   На видимій поверхні   Сонця — фотосфері — температура перевищує п'ять з половин тисяч градусів, а в   центрі сягає двадцяти мільйонів градусів.

         В давнину Сонце вважали згустком вогню — простого вогню, як той, що горить у печі. Якби воно складалося скажімо, з кам'яного вугілля, то при всій велетенській масі цілком вигоріло б за кілька тисячоліть. Звідки ж, черпає Сонце невгамовну енергію? Чим пояснити, що протягом близько шести мільярдів років воно вилучає благодійне тепло?

       Пошуки «сонячного палива» тривали всю першу половину   нашого століття. Справа прояснилась   тільки відкриттям   квантової   механіки — про рух частинок у мікросвіті. Квантова механіка   передбачала незвичайний ефект, що не має аналогії в світі великих тіл: він був названий «тунельним ефектом». Прогрес теорії дозволив видатному фізику Гансу Бете відшукати у 1939 році ядерні цикли, за якими водень на Сонці перетворюєть­ся в гелій при температурі... всього десять мільйонів градусів. Ця термо­ядерна гіпотеза отримала загальне визнання.

         А все ж таки — десять мільйонів градусів! Чи така температура там, у сонячних надрах? Розжарена сонячна корона іноді розпалюється ще більше. Над актив­ними центрами її температура сягає десяти мільйонів градусів, тоді відбу­вається потужний вибух — сонячний спалах. За кілька хвилин виділяється незмірна енергія, майже в сто разів більша за ту, що ми мали б при спа­люванні всіх відомих запасів вугілля, нафти і газу. Зрозуміло, тільки дуже незначна частина цієї енергії попадає на Землю: більшість її розсіюється в просторі.

         Але важливе інше. При спалахах виникає жорстке уль­трафіолетове та рентгенівське випро­мінювання і відбуваються викиди час­тинок з великими енергіями — так зва­них сонячних космічних променів.  На Землі порушується радіозв'язок, дають неправильні показання навігаційні прилади суден та літаків - Землею проко­чується «відлуння сонячних бур». Це відлуння ми, земляни, відчуваємо все частіше. Скажімо, сонячна активність впливає на зміни щільності верхньої атмосфери там, де літають штучні су­путники Землі. Коли щільність зрос­тає, тривалість життя супутника на орбіті зменшується.

Наскільки важ­ливо, свідчить приклад з американ­ським космічним кораблем «Скайлеб». Під час зростання сонячної активності не була точно передбачена щільність верхньої атмосфери, і цей космічний корабель упав передчасно.

           Отже, Сонце — гігантська космічна «лабораторія». Ми живемо в сонячній системі відносно близько від головної зірки — Сонця. Наша Земля зі своєю тонкою газовою оболонкою — атмо­сферою — пливе у плазмовому океані, заповненому електронами, протонами, потоками сонячного випромінювання. Всі ці явища перебувають у постійно­му русі, вони різноманітні за своєю природою, походженням, масштабами, динамікою та інтенсивністю. Вони ще чекають свого пояснення. Але вже за­раз ясно, що Земля зв'язана з Сон­цем набагато тісніше, ніж вважалося.

       Олег Попов, Кандидат фізико – математичних наук

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua