Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат
Блюма Зейгарник Якось в обідню пору до одного з ресторанів  Берліну  зайшли чоловік та жінка. Вони покликали офіціанта і зробили чимале замовлення.
 
Жінка звернула  увагу на той факт, що офіціант не записує страви, хоча у ресторані було людно і запам’ятати достоту замовлення кожного відвідувача, здавалося, завданням нереальним.  
 
Тим більше обоє  здивувалися, коли офіціант приніс  у точності  все, що вони замовили. На їх зауваження щодо феноменальної пам’яті офіціант відповів, що  ніколи нічого не записує і не забуває. Коли ж вони попросили офіціанта перерахувати те, що замовили відвідувачі, які були до них, він  не міг нічого пригадати! «Вони вже всі розрахувалися»  - відповів офіціант ніяково.
 
Пара дуже зацікавилася цим випадком. Щеб пак! Адже це  був відомий психолог Курт Левін та його учениця Блюма Зейгарник (на фото). 
 
Згідно з законом асоціацій, офіціант повинен був запам’ятати замовлення тих людей, обслуговування яких він вже здійснив, тому що  існував асоціативний ряд. Проте він пам’ятав лише невиконані замовлення, що було дивним. Курт Левін припустив, що запам’ятовування визначається не асоціаціями чи повторенням, а, насамперед, нагальною потребою.
 
Блюма Зейгарник взялася досліджувати цей психологічний феномен.
 
Досліджуваним пропонувалося ряд завдань, частину яких вони могли закінчити, тоді як робота над другою частиною раптово переривалася. В результаті експерименту було виявлено, що незавершені завдання запам’яталися досліджуваним вдвічі краще виконаних. Так Блюма Зейгарник з’ясувала, що люди набагато краще  запам’ятовують раптово перервані дії (справи, стосунки), ніж ті, що були виконані довершено. Пояснюється  це просто:  рівень емоційної напруги, який в умовах незавершеної дії не отримав потрібної розрядки, сприяє збереженню її в пам’яті.  Феномен переважного запам'ятовування незавершених дій увійшов до світової наукової психологічної літератури під її ім'ям – феномен Зейгарник, або Зейгарник-ефект. 
 
Феномен Зейгарник  так чи інакше проявляється  в житті кожної людини. Наприклад, в магазині якась особа ні з того ні з сього нагрубила вам, а ви не зорієнтувалися відразу, щоб відповісти. Тепер час від часу ви повертаєтеся до цієї історії подумки, оскільки дія незавершена. Або ж ви зустрічалися з людиною, до якої відчували пристрасть, сильні почуття, але раптово розсталися не отримавши близкості, тепер не можете не думати про те, як вам могло б бути добре з цією людиною. 
 
Ефект Зейгарник може пояснити безліч страждань з приводу стосунків, що не склалися, особливо якщо не було явного розставання. Наприклад, закохані посварилися у соціальних мережах чи по телефону, або переїхали в різні міста. Людина в такому випадку не може до кінця усвідомити, що все закінчено, оскільки феномен незавершеності довго криється в її підсвідомості, не відпускаючи образ колишнього коханого (коханої).
 
Незавершена дія прагне знайти розрядку в реальному або символічному плані. Відсутність завершеності породжує внутрішній конфлікт, невроз. Так, наприклад, людина, яка втратила когось із близьких, часто відчуває почуття провини по відношенню до померлого, пригніченість або відчай від того, що нічого не можна повернути і виправити. Однак у взаєминах близьких людей завжди достатньо чогось недосказанного, нез'ясованого, відкладеного «на потім». З точки зору психології  всі ці наміри, дії, які раптом втрачають можливість бути виконаними, реалізованими грають значну роль у виникненні  депресії і відчаю.
 
Ефект Зейгарник можуть відчути й на собі фанати серіалів та фільмів, які мають відкриту (незавершену) кінцівку. Ефект базується на інтризі, що захоплює глядачів. Наприкінці кожного епізоду прописується інтригуючий нюанс — він концентрує на собі увагу, змушуючи глядачів із нетерпінням чекати виходу наступної серії. 
 
Кар’єра  та особисте життя Блюми Зейгарнік було понівечене радянською репресивною системою. Блюма народилася в маленькому литовському містечку Пренай  і була єдиною дитиною  у заможній єврейській родині. У дитинстві вона перенесла важку хворобу – менінгіт, тому була змушена пропустити початок  навчання у школі. Незважаючи на це, дівчинка наполегливо працювала з репетиторами і змогла надолужити втрачене. Її прийняли відразу до 5 класу гімназії, яку вона закінчила «на відмінно».
 
У 19 років  Блюма вийшла заміж і разом з чоловіком Альбертом переїхала до Берліну, де розпочала вивчення філології. Зовсім випадково вона зайшла на лекцію з психології і несподівано захопилася цією наукою. Відвідуючи лекції різних відомих психологів, вона остаточно впевнилася, що покликання її життя – психологія. 
 
Блюма і Альберт Зейгарник
 
   Дипломна робота Блюми Зейгарник під керівництвом Курта Левіна про психологічний феномен незавершених дій отримала велику популярність у світовій психології. Сама Блюма Вульфівна згадувала, що наступного ранку після захисту диплома їй подзвонив К. Левін і сказав:«А ви знаєте, що ви наробили? Ви зробили наукове відкриття». І це дійсно так.  Відомо, що через 40  років після відкриття вченої, вже було опубліковано 160 наукових робіт присвячених уточненню цього ефекту. В експериментах було задіяно більше 30 тисяч людей з метою підтвердити або заперечити існування даного феномену. 
 
У 1931 році Блюма Зейгарник повернулася до Росії і стала займатися психологічною наукою під керівництвом Л.С. Виготського, який мав великий вплив на молоду вчену. Тридцяті роки у XX століття були важкі як для молодої радянської психології, так і для психологів. Після смерті Л. Виготського його учні зазнали репресій. У 1938 році був  заарештований за політичними мотивами  і  невдовзі розстріляний чоловік Блюми Зейгарник. За іронією долі саме він наполіг на їх поверненні до Росії. Вчена залишилася одна з малолітніми синами.
 
Під час Великої Вітчизняної  війни Б. Зейгарник,  як і багато радянських вчених, була евакуйована на Урал, де  працювала в нейрохірургічному госпіталі. Тут вона розробляла методи реабілітації хворих після важких поранень в голову. Після війни вчена підготувала дисертацію на основі досліджень, розпочатих в цей час, але рукопис було вкрадено колегою, який  бував у неї вдома. Зейгарник була змушена знищити всі чернетки: вона боялася, що її звинуватять у плагіаті.
 
Коли у 1943 р. Блюма Зейгарник повернулася до Москви, на неї чекала пограбована квартира: зникли книги, наукові праці, домашні архіви, меблі. Їй ледве вдалося повернути житло, яке намагалися привласнити невідомі люди.  Лише за втручанням військової прокуратури вченій вдається поселитися в свій дім.
 
У цей час Блюма Зейгарник розпочинає викладацьку діяльність, одночасно працюючи в патопсихологічній лабораторії. Здається, життя налагоджується, але невдовзі в країні розпочинається антисемістська компанія, спочатку вчену звільняють з посади завідувачки, а потім взагалі лишають роботи. Тривалий час Б. Зейгарник була позбавлена будь-яких засобів до існування, жила на допомогу небайдужих друзів, яких було так обмаль. Лише після смерті Й. Сталіна дослідниця  змогла повернутися до роботи над своєю улюбленою наукою -  психологією. 
 
Блюма Вульфівна ЗейгарникСпілкуючись з відомими психологами країни, Блюма Зейгарник зміцнює уявлення про патопсихологію як особливу галузь  психології.  Всі свої спостереження і дослідження були  узагальнені  в книгах: «Порушення мислення у психічно хворих», «Патологія мислення», «Особистість і патологія діяльності» та ін.
 
 Книги Б. Зейгарник перекладають на іноземні мови, а у 1969 р. у вченої вперше з’являється можливість виїхати за кордон на Міжнародний психологічний конгрес. Західні вчені були враженіі науковими роботами та  інтересами професорки Б.Зейгарник, що значно виходили за рамки дослідження феномену перерваних дій.  
 
Коло  гуманітарних інтересів Б.Зейгарник було вкрай різноманітне, її пізнавальна активність залишалася високою навіть в останні роки життя. Вона досконало володіла німецькою мовою, знала трохи англійську і французьку (читала), розуміла польську.
 
Вся новітня психологічна література ставала предметом її упередженого навчання. Не випадково вже в останнє десятиліття життя вченою був створений новий лекційний курс «Теорії особистості в зарубіжній психології», що залучив велику кількість слухачів.
 
Цікаво, що Блюма Зейгарник була категорично проти масового використання психотерапії, вважаючи, що розвинена, гармонійна особистість, яка критично оцінює себе, здатна самостійно впоратися з внутрішніми проблемами. Психотерапевти, на думку вченої,  потрібні людям з несформованою системою психічної саморегуляції.
 
Внесок Б.Зейгарник в розробку психологічних проблем був оцінений у 1978 році премією Ломоносова І ступеня. У 1983 році Американська психологічна асоціація присудила їй премію імені Курта Левіна.
 
Блюма Зейгарник померла в 1985 році в Москві, проживши 85 років. Все її життя було підпорядковано ідеї створення наукових основ нової області знання - патопсихології. Всі свої творчі сили, енергію, розум, вона направляла на те, щоб відстояти (часто в дискусіях з колегами -психіатрами) предметну автономію даній галузі науки і практики. Підсумком її плідної цілеспрямованої діяльності стала не тільки розробка теоретичної основи патопсихології, а й створення цілої наукової школи, яка існує і розвивається і в даний час.

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua