Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

   Елвіс Преслі був перший серед американських музикантів, хто поєднав традиції білої кантр і- музики і чорного ритм -енд-блюзу, в результаті чого і народився новий стиль в естраді — «рок-н-ролл».

   У порівнянні з іншими лідерами цього напрямку в музиці — Чака Беррі, Літтл Річарда, Фетс Доміно, Джеррі Лі Льюіса,— Елвіс Преслі досяг небувалих висот успіху, став зіркою першої величини не тільки у США, але й у всьому світі на межі 60—70-х років.

Після смерті співака його пластинки перевидаються на суму сім мільйонів доларів, усі його тридцять два кінофільми та численні відеозаписи на касетах, сувенірна індустрія мають річний обіг п'ятдесят мільйонів доларів, що лишились у спадок єдиній дружині Прісцілі Преслі і доньці Лайзі-Мері.

   Елвіс Ааарон Преслі народився 8 січня 1935 року в провінційному містечку Тупело в штаті Міссіссіппі в сім'ї Вернона і Гледіс Преслі.
Як пишуть біографи Преслі, зовні Елвіс виглядав звичайним хлопчаком, нічим особливим не різнився від своїх однолітків. Любив дивитися фільми про ковбоїв, гризти смажену кукурудзу, іноді співав хорали в місцевому костьолі, а ще мріяв стати поліцейським.

   Якось Елвіс купив недорогу гітару і зазирнув в маленьку студію «Сан Рекордc» в місті Мемфісі. Він вирішив подарувати матері власну пластинку і, заплативши чотири долари, проспівав пісню «Все гаразд, мамо!» Сем Філліпс, президент кампанії, помітив красивого хлопця з приємним голосом і про всяк випадок записав його телефон.

    Через деякий час Сем Філліпс прокрутив пластинку з голосом Преслі по місцевому радіо. Вона всім сподобалась і протягом тижня було продано сім тисяч дисків. І ось тут на авансцені з'являються представники могутньої грамофонної корпорації «РКА Віктор», які відчули перспективність юного співака.

   Фірма «РКА Віктор» купує у Сема Філліпса за 35 тисяч доларів п'ять останніх грамплатівок з піснею «Все гаразд, мамо!» Машина шоу-бізнесу починає працювати — віднині Елвіс Преслі буде співати і записуватись тільки в студіях грамзапису «РКА Віктор». Це початок його великого успіху. Успіху Елвіса Преслі.

    Керівники фірми приступили до популяризації молодого співака з великим розмахом, відтіснивши відомих тоді виконавців новомодного стилю Біла Хейлі і Боба Нелла. Перший сольний альбом під назвою «Елвіс Преслі» з'явився в усіх музичних крамницях. Щоб ближче познайомити слухацьку аудиторію з самим виконавцем, «РКА Віктор» скористалася послугами телебачення.

   26 січня 1956 року в телевізійній театральній студії, котра знаходилась між 53 і 54 вулицями у Нью-Йорку відбувся прямий репортаж з концерту. Його менеджер Колонел Паркер, відчувши зростаючий успіх Елвіса Преслі, підписав з ним контракт. Свою стратегію Колонел Паркер під час першої зустрічі з Елвісом виклав досить лаконічно: «Ти мусиш тільки співати, а я займатимусь усім іншим».

   Зовні ця огрядна, енергійна людина з постійно запаленою сигарою, стала для Елвіса справжнім дороговказом на шляху до фантастичної кар'єри. Хоч Преслі і мав від природи чудові вокально-артистичні дані, все ж без кваліфікованої допомоги менеджера Паркера він так довго не втримався б на хвилі успіху.

    А тим часом «Операція «Преслі» набирала оберти. Спочатку кожен покупець пластинки Преслі міг безкоштовно отримати ще і його фотографію. Майже всі американські журнали почали друкувати кольорові портрети Преслі, підлітки з задоволенням прикрашали ними свої кімнати. У 1956 році в Сполучених Штатах Америки і в деяких інших країнах утворилися тисячі клубів шанувальників таланту Преслі.

Зростаюча популярність ніяк не позначилась на приватному житті Преслі. Він залишався тихим і спокійним хлопцем. Гарно себе почував у товаристві рідних і в оточенні колег з Мемфіса. Під час своїх багатомісячних турне ніколи не забував про те, щоб кожного вечора зателефонувати додому. Ділився з матір'ю враженнями і радився відносно своїх повсякденних клопотів. Коли Елвіс виїжджав на зйомки до Голлівуду, то обов'язково забирав з собою батьків.

Гучна слава про успіх Елвіса Преслі докотилась навіть до далеких Гавайських островів — 50 штату США, які знаходяться у Тихому океані. Гаваї Преслі відвідав у березні 1961 року. Ідея ж гастролей до цих екзотичних місць належала Колонелу Паркеру. Зовсім випадково він прочитав у газеті оголошення про те, що потрібні кошти (50 тисяч доларів) для Фонду Пам'яті Полеглих, щоб побудувати монумент загиблим матросам з військового корабля «Арізона». Цей корабель разом з командою 1102 чоловіки був потоплений 7 грудня 1941 року під час атаки японських бомбардувальників на військово-морську базу США Пірл-Харбор.

   Ще за кілька тижнів до приїзду Преслі, квитки на добродійний концерт блискавично розкупили шанувальники його таланту. Навіть Елвіс для себе особисто символічно викупив квиток за сто доларів. Крім цього він разом з Паркером спеціально закупили ще й престижні перші місця біля сцени для медичного персоналу місцевого госпіталю.

   Не тільки на Гавайях, але й в інших штатах Америки, де проходили гастролі співака, особливою повагою Преслі користувався у юних шанувальниць. Вони просто мліли і впадали в екстаз під час концертів їхнього кумира. Як правило, напередодні його виступів відбувалися багатотисячні демонстрації, де молодь скандувала: «Ві вонт Елвіс» — «Ми хочемо Елвіса».

   На адресу його штаб-квартири «Грейсленд» в штаті Теннесі надходило щотижня п'ятнадцять тисяч листів від дівчат з усього світу. Природно, на всі листи Елвіс ніяк не міг відповісти, і тоді він знайшов вихід з цього скрутного становища в досить оригінальний спосіб. Співак записав на пластинці звуковий лист-відповідь. В музичних крамницях з'явилася пластинка золотого кольору під назвою «Правдиво про себе».

 1961 рік став найвдалішим роком у музичній кар'єрі Преслі. Кожен його альбомний сингл займав перші місця в міжнародних хіт-парадах та приносив шалений успіх.

  У світі вже діяло шість тисяч його фан-клубів. Фільми, в яких почав зніматися Елвіс, зробили його найпопулярнішою зіркою музичної комедії. Протягом шістнадцяти років він знявся у 32 фільмах. Мрія стати справжнім кіноактором реалізувалася в таких кінострічках, як «Палаюча зірка», «Блакитні Гавайї», «Віва Лас-Вегас», «Відсутність», «Шаленство у країні», «Здійснення мрії».

   Більшість кінофільмів Преслі, на думку фахівців, мали убогі фабули, примітивні сценарії, банальні пісеньки , були «сяк - так зліплені». Відзняті, як правило, за однією схемою - Елвіс опинявся в мальовничих і екзотичних місцях, співав десять – дванадцять пісень, неквапливо цілував свою партнерку.

   Всі кінострічки за участю Преслі мали великі фінансові прибутки, в деяких випадках вони навіть рятували творців від банкрутства, ну а сам Елвіс Преслі входив до десятки найбільш касових акторів країни. У 1966 році його почали називати найперспективнішим кіноактором молодого покоління. В тому ж році співак отримав від Клубу жінок-журналісток, шо існував при Голлівуді, престижну нагородо «Кисле яблуко», яка присуджувалась найпривабливішому актору року.

   Одночасно Преслі був названий «Музичною Зіркою» року кіномистецьким журналом «Моушн Пікче Ексибішн» за музичний фільм «Задовольни мене», який мав гучніший успіх, аніж англійська кінокомедія «Допоможи» за участю знаменитої ліверпульської четверки «Бітлз».

   Відомо, що найбільш драматичний і сумний розділ у кар'єрі Преслі припадає на 1974 і наступні роки. Це був період виснажливої праці і поступового погіршення стану здоров'я співака.
Більшість фанатів не відало про сімейні проблеми, які з'явились у Преслі. Постійні кінопроби, концерти, турне робили його рідким гостем у себе вдома.

  Коли ж Елвіс повертався духовно і фізично вичерпаним після багатомісячних мандрів, починалась глибока депресія, яка буквально пригнічувала Прісцілу. 9 листопада 1973 року Преслі офіційно розлучився з нею. Прісціла отримала величезне одноразове відшкодування у розмірі 2 мільйонів доларів і додатково кошти від продажу спільної власності.

  Ед Паркер, приятель Преслі, згодом згадував: «Елвіса огорнула апатія. Часто сидів самотнім і, забувши про цілий світ, плакав.

  Вдруге у житті втратив жінку, яку ніжно кохав. Був збудженим і зламленим. Однак на сцені не показував своїх внутрішніх переживань».

  На деякий час Елвіс Преслі змушений зникнути з поля зору громадськості, щоб оговтатись від хвилі невдач і виробити нову тактику. Ніхто не знав про його повернення до Голлівуду, про участь у запланованому світовому турне, сподівання шанувальників побачити Преслі на концертах або у телевізійних передачах було спростовано у пресі самим Колонелом Паркером.

    Протягом 1974 року Преслі ні разу не завітав до студій грамзапису, лише у березні 1975 року відбувся його візит. У лютому наступного року Елвіс вирішив записати черговий сольний диск у себе вдома, в Грейсленді. Грамфірма «РКА Віктор» спеціально перевезла туди технічне обладнання.

   В останні роки життя Преслі «РКА Віктор» видавала його альбоми переважно зі старими творами, доповнюючи лише кількома новими. Останні пісні хоч і були записані поспіхом, проте рівень їх виконання залишався високим, а голос Елвіса сильним і багатшим, ніж раніше.

   Під кінець 1976 року за брутальне поводження з глядачами під час концерту Елвіс звільнив трьох своїх тілоохоронців. То були давні приятелі Преслі — Боббі Вест, його кузен Сонні Вест і Дейв Хеблер. Останні вирішили за це помститися Елвісу, підключивши до цієї справи професійного журналіста Стіва Данлеві, щоб написати скандальну книжку про «друге життя» Преслі.

 У США ця книжка з'явилася в магазинах буквально перед смертю співака під назвою «Що трапилося?» Коштувала вона один долар і сімдесят п'ять центів. Трійка авторів на титулі видання написала ще й підзаголовок «Зворотній бік найяскравішої зірки світу». Вже на перших сторінках бестселлера Елвіс постає перед читачами, як психопат, що в наркотичному дурмані «бігає по стінах».

  Книжка від початку і до кінця чимось була схожа на сценарій дешевого сенсаційно-кримінального фільму з показом брудної інтриги навколо головного героя. Автори нічим не гребували, аби досягти єдиної цілі — за свою писанину заробити якнайбільше грошей.

  Реабілітації Елвіса Преслі за життя не відбулось — 16 серпня 1977 року він помер. На його труні був напис «Бог знав, що він потребує спокою,  тому покликав його до себе».
Через два роки після смерті Елвіса Преслі відновилися спекуляції навколо її причин. Ніхто не хотів так легко погодитись зі смертю людини, котра змінила стиль  музики, цілу молодіжну культуру.

   І, врешті-решт, вибухнула бомба. Під тиском громадськості у Мемфісі почалось розслідування, яке мало виявити дійсні причини смерті Преслі і можливість впни його особистого лікаря. Його звинувачували у тому, що він просто начинював Елвіса заспокоюючими і стимулюючими ліками. Викликаний на слідство доктор Джордж Нікополос зізнався, що протягом останніх семи місяців життя Елвіса прописав йому 6500 різноманітних таблеток. Нікополос також визнав, що не досить пильно контролював кількість їх вживання.

  Минуло вже багато років, а обставини смерті Елвіса Преслі і досі залишаються не з'ясованими до кінця. Для знесиленого і хворого співака Колонел Паркер в останні роки влаштовував гігантські турне з багатогодинними виступами заради фантастичних прибутків, безтурботний Джордж Нікополос нашпиговував його різними «чудодійними» таблетками, а фінал був сумним — серце справжнього короля рок-н-роллу не витримало.

   8 січня 1974 року, на день народження тридцятидев'ятирічного Елвіса Преслі, Джіммі Картер, будучи ще губернатором штату Джорджія, оголосив «Днем Елвіса Преслі». У своїй урочистій промові він сказав: «Елвіс Преслі є винятковою особистістю, як людина, як співак, як представник Півдня і як джентельмен». Останньому тоді залишалось прожити неповних три роки, щоб назавжди піти з життя. Але фатальна закономірність не викреслила з пам'яті людської людину-легенду, ім'я якої Елвіс Преслі.

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua