Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

Принцип рівності прав жінок та чоловіків закріплено в Конституції України.

Стаття 24 Конституції гарантує рівність прав і свобод усім громадянам та забороняє обмеження за ознакою статі.

Ст.24 Конституції України також зазначає: «Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько -політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти та професійній підготовці, у праці та винагороді за неї».

Особливість національного законодавства полягає у наявності великої кількості підзаконних та нормативних актів.

   Саме в таких відомчих документах зустрічаються положення, які визначають обмеження прав жінок обіймати певні посади, наприклад, у військовій сфері. Винятки також становлять випадки, так званої, позитивної дискримінації щодо жінок, які, однак, можуть обмежувати певні права жінок.

Наприклад, в Кодексі законів про працю України записано, що «Не допускається залучення до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні і направлення у відрядження вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років».

Рівне виборче право забезпечується згідно з п.1 ч.5 ст. 3 Закону України  «Про вибори народних депутатів України»: «...забороною привілеїв чи обмежень кандидатів у депутати за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками».

     Важливим кроком на шляху реалізації принципу рівних прав та можливостей жінок і чоловіків стало ухвалення 2005 року Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків». Відповідно до ст.15 даного Закону політичні партії та виборчі блоки під час висунення кандидатів у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі передбачають представництво жінок і чоловіків у відповідних виборчих списках.

Однак, Закон України «Про вибори народних депутатів України» не містить норм та механізмів, які б забезпечили виконання ст. 15 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». В свою чергу, статути політичних партій, представлених в Верховній Раді, не передбачають адекватних процедур формування виборчих списків і висування кандидатів у депутати, які б підвищували шанси жінок на обрання.

      Чергову спробу виправити ситуацію було зроблено 9 лютого 2010 року. Пропонований до розгляду Верховної ради Законопроект передбачав внесення змін до Законів України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про вибори народних депутатів України», «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» в частині формування виборчих списків.

   Законопроект визначав порядок, який забезпечує представництво у виборчому списку в кожній п'ятірці кандидатів у депутати як жінок, так і чоловіків. Іншими словами, ця норма гарантувала щонайменше 20% представлення жінок у державних виборних органах. На жаль цей Законопроект було відхилено Верховною Радою України – «за» проголосувало лише 189 депутатів, замість необхідних 226 голосів.

Положення існуючого законодавства та партійних статутів, що стосуються  збільшення представництва жінок серед кандидатів на виборні посади, не забезпечують ефективних заходів для виконання цього.  Отже, незважаючи на законодавче забезпечення рівних прав і можливостей, досі не визначено процедури, та не забезпечуються способи практичної реалізації цих прав.

  Судова гілка влади в цілому, й правове поле зокрема, недостатні для захисту від проявів дискримінації за ознакою статі та для притягнення порушників до відповідальності.

Втім, у 2013 р.  Міністерство Соціальної Політики під керівництвом Наталії Королевської підготувало законопроект щодо запровадження 30% квот на представництво жінок у владі та в державному секторі економіки.  Міністр соціальної політики Наталя Королевська відзначила, що занизький рівень представництва жінок в Україні на керуючих посадах безпосередньо вплинув на те, що наша країна у рейтингу Всесвітнього економічного форуму щодо рівноправ’я за статтю посідає лише 64 місце з 135 країн.

Також Наталія Королевська  поінформувала, що відповідна законодавча ініціатива є частиною Державної програми з утвердження гендерної рівності на період до 2016 року, над якою зараз працюють у відомстві. Детальніше про дану ініціативу читайте в матеріалі: "Українки можуть отримати квоти у владі та економіці".

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua