Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат
  Соломія Крушельницька    Ім’я української оперної співачки Соломії Крушельницької  викликає чималий інтерес в сучасників, адже її успіх та слава були  просто  неймовірними. Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Маттіа  Баттістіні, Федір Шаляпін.
 
   На якій би сцені вона не виступала – у Львові,  Варшаві, Петербурзі,  Парижі, Пармі чи Нью -Йорку, її спів міг підкорити та зачарувати будь – яку публіку. 
 
   «Gazeta Lwowska» від  23 серпня 1895 року писала так про виступ співачки: «Враження від гарного, дзвінкого і приємного голосу підсилюється на сцені витонченою манерою співу, досконалою артистичною грою, шляхетною поставою, сценічною зовнішністю і якоюсь особливою принадністю. Але вище цих якостей стоїть те, що співачка надзвичайно правдиво входить у настрій виконуваної ролі. Ця артистка завжди живе на сцені справжнім почуттям, і немає хвилини, коли б вона була байдужою».
 
 «Kurier  Warszawski» від 5 листопада 1898 року: «Вона приголомшує почуття слухачів, не вдаючись до заяложених ефектів театрального та співацького мистецтва. В кожному її слові відчувається не лише професійна співачка, а й досконала артистка, що завдяки природженому талантові й досвіду, набутому наполегливим навчанням, вміє з одноковою легкістю бути одного вечора   Галькою – дівчиною з простолюду, а назавтра – графинею, великосвітською дамою, що стримує себе у хвилину відчаю.» Детальніше...

 Софія Караффа -Корбут за роботоюНавіть якщо ім’я Софії  Караффи – Корбут вам досі незнайоме або  здається дивним, ви все одно так чи інакше знайомі з цією жінкою.  Вірніше з її творчістю, справою, якій вона присвятила все своє життя: художньою ілюстрацією  книг.

Софія Караффа-Корбут віддала українській книзі 43 роки копіткої праці і  ще за життя стала  класиком художнього оформлення.  Вона проілюструвала  60 книг  українських авторів, що вийшли загальним тиражем близько 6 млн. примірників.

Майже все, що написав для дітей Іван Франко, казки та вірші Лесі Українки, оповідання Степана Васильченка, Оксани Іваненко та Марії Пригари виходили з графічними малюнками Софії Корбут. На книжках, які проілюструвала Софія Петрівна, зросло не одне покоління читачів.

Графічна ілюстрація книги – важка кропітка робота. Це зараз книги ілюструються з допомогою цілого арсеналу комп’ютерної техніки за неймовірно швидкий час. А раніше  графіки  могли працювати над  одною книгою десятки років життя. Зокрема над ілюстраціями до поеми І. Франка “Іван Вишенський”  Софія Корбут працювала понад 13 років, але так і не змогла побачити книгу за життя.

Детальніше...

Про неї  досі  знімають фільми та пишуть книги. На честь неї названо планету, а провідні астрономи світу досі користуються її працями.

    Так коротко неможливо розповісти про відому  українку, вчену із світовим іменем, тричі професором - з філософії, математики та астрономії  -   Олену  Полонську - Казмирчак.

     Небесна механіка — один з найскладніших розділів теоретичної астрономії. Саме українка Олена Полонська дала відповіді на питання, які не давали спокою астрономам всього світу.

   Йдеться про дослідження руху комет і спробу  відповісти на запитання: звідки беруться ці загадкові, майже примарні об'єкти — чи вони  народжуються у Сонячній системі, чи є залишками протопланетної речовини? А може, це  міжзоряні утворення, захоплені Сонячною системою?

Спираючись на власні методики та програми, Олена Полонська першою  у світі розробила безперервну числову теорію руху  комети Вольфа за весь історичний (1884—1984) період її спостережень.

Завдяки здійсненим нею  теоретичним дослідженням та розрахункам руху комет за 400 років американські  астрономи відшукали «загублені» спостерігачами комети. Вона вперше точно визначила, як впливають на рух комет збурюючі дії великих планет, і підтвердила своїми  розрахунками існуючу гіпотезу щодо захоплення комет Сонячною системою.

Детальніше...

  українка з квітами     Багато людей запитують себе, а чи маю святкувати День Незалежності? А чи це дійсно свято для мене?

   Особливо це питання турбує жіноцтво, тому що  в боротьбі за незалежність України  брали участь переважно чоловіки.  І дійсно, тисячі сміливих, відважних  українців віддали своє життя, не вагаючись,  за Батьківщину.

   Їх не турбувало питання смерті, бо воля,  свобода, незалежність були вищими  мірилами життя для українців.  Ми  дуже пишаємося нашими чоловіками, які не осоромили себе.

      Але  буде несправедливо промовчати про українських  жінок,  які ніколи не стояли  осторонь суспільних процесів.   У відповідальні моменти історії, в роки боротьби за волю й незалежність України до козацьких лав разом з чоловіками подекуди ставали жінки.

    Жінкам доводилося робити те, чого вони раніше ніколи не робили. Але, коли на карту ставало питання життя або смерті, поряд з чоловіками була українська жінка.

    Сьогодні ми пропонуємо згадати жінок, які так чи інакше присвятили  своє життя боротьбі за незалежність України. 

Відомо, що сестра полковника Івана Донця брала безпосередню участь у бойових діях проти польських військ на Волині 1649 р. як кіннотниця. Під час однієї з ворожих атак вона загинула. Ім'я хороброї не відоме.

Ганна Борзобагата-Красенська, що управляла скарбницею Луцької єпархії, під час нападу на її маєток російського князя-втікача Андрія  Курбського відбила атаки кількасотенного загону шляхти і з мечем у руках  розігнала військо польського короля Стефана Баторія.

Софія Ружинська, волинська княгиня, на чолі військового загону, що нараховував 6 тис. чол. піхоти та кінноти, приступом здобула замок князів  Корецьких у місті Черемоші.

В листопаді 1654 р. під час оборони міста-фортеці Буші дружина Михайла Завісного, коменданта замку, що поліг у бою, Олена «підпалила порохівню й висадила в повітря себе, своїх дітей, кількох оборонців, а разом  і всіх поляків, котрі нараховували 4 тис. чол. (Козаків же було менше 240  душ з початку облоги). Жінки козаків, числом до 70, щоб не піддаватися ворогові, повкидали в річку дітей і самі потопилися разом.

Детальніше...

дружини гетьманівЩо ми знаємо про дружин  українських гетьманів,  наприклад,  Богдана Хмельницького чи  Івана Виговського?

     Нічого, крім того, що вони існували. Навіть  достовірних портретів не існує. Долі  цих жінок  спонукають не лише до роздумів,  але й до глибинного аналізу. Чи готові ми сьогодні дослідити українську  історію  через   жіночу   ментальність  та сприйняти  її як складову культурного   феномену нації?

    Очевидно, що такий підхід  вартісний,  бо дозволяє “олюднити” нашу історію і відійти  від простої констатації факту про вагому роль жінки у житті суспільства та вивести жінку  з тіні чоловіка.

 Як свідчать історики, дружини гетьманів мали сильний вплив на своїх чоловіків, були  укладачами нових порядків життя та навіть  видавали універсали.

      Під час сумного періоду історії  України – Руїни, обставини складалися так, що гетьманови  часто  залишалися один на одинці із ворогом.  Не маючи ніякої підмоги, жінки змушені були давати бій та захищати стіни власних замків.

       Дружина гетьмана Богдана Хмельницького  Ганна була однією з найвидатніших  жінок Гетьманської доби. Навіть польський історик Роллє  мусів визнати, що третя дружина гетьмана була “жінка  статечна, скромна, може більш розвинена розумово як її  попередниці”.

   Не була вона вже чимось посереднім поміж  жінкою та коханкою, як її попередниця. Це вже була “пані  гетьманова”, як офіційно титулували Ганну Хмельницьку. І не був це порожній титул. Навіть ті скупі джерела, які  маємо про Ганну, свідчать, що вона далеко не обмежувала  свою діяльність домашніми і родинними справами. Вона   завоювала собі таку довіру гетьмана, що під час його  відсутності сама видавала універсали. Історія зберегла нам  один з таких універсалів “от гетмановой Богдановой  Хмельницкой Анни”, де вона наказує “обивателям   прилуцьким” не займати грунтів густинського монастиря.

Детальніше...

Олена Теліга – жінка, яка не потребує визнання та слави, бо її ім'я вже давно вшановане  в новітній історії України.

Про життя і творчість Олени Теліги відомо багато і водночас мало. Емігрантська доля, участь у боротьбі за вільну, незалежну Україну серед членів ОУН, спричинили тривале замовчування її творчості в радянські часи. Багато її поезій загубилися, тому реальна картина творчого й життєвого шляху поетеси ще попереду.

    Біографія видатної громадської діяки, натхненниці українського націоналізму  цікава з багатьох аспектів. Народившись в Росії та отримавши блискуче дворянське виховання, Олена Теліга не підтримала агресивні імперські погляди, а  рішуче стала на  захист України, української мови та незалежності. 

Це не трапилося  раптово – повільно та  болісно Олена Теліга переживала етап знайомства з середовищем української еміграції:

«Уявіть собі великодержавного, петербурзького, імперіяльного шовініста, який з перших дитячих років звик дивитися на весь простір на схід, захід і південь від Петербургу, як на свою кишенькову власність.

І якого не обходять ні ті живі людські істоти, що той простір заповняють, ні ті життьові інтереси, що в тому просторі існують. От така собі Богом дана Русь, у якій всі ті «полячішкі і чухна» лише «дрянь», яка кричить, що їй «автономія нужна...

Детальніше...

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua