Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

Про неї  досі  знімають фільми та пишуть книги. На честь неї названо планету, а провідні астрономи світу досі користуються її працями.

    Так коротко неможливо розповісти про відому  українку, вчену із світовим іменем, тричі професором - з філософії, математики та астрономії  -   Олену  Полонську - Казмирчак.

     Небесна механіка — один з найскладніших розділів теоретичної астрономії. Саме українка Олена Полонська дала відповіді на питання, які не давали спокою астрономам всього світу.

   Йдеться про дослідження руху комет і спробу  відповісти на запитання: звідки беруться ці загадкові, майже примарні об'єкти — чи вони  народжуються у Сонячній системі, чи є залишками протопланетної речовини? А може, це  міжзоряні утворення, захоплені Сонячною системою?

Спираючись на власні методики та програми, Олена Полонська першою  у світі розробила безперервну числову теорію руху  комети Вольфа за весь історичний (1884—1984) період її спостережень.

Завдяки здійсненим нею  теоретичним дослідженням та розрахункам руху комет за 400 років американські  астрономи відшукали «загублені» спостерігачами комети. Вона вперше точно визначила, як впливають на рух комет збурюючі дії великих планет, і підтвердила своїми  розрахунками існуючу гіпотезу щодо захоплення комет Сонячною системою.

  Бог подарував Олені Полонській  довге життя та дав пройти  через незліченну кількість випробувавань: голод, війну, репресії, смерть чоловіка, дитини, матері. А на старості років  ще й сліпоту. Але жодні життєві обставини не зламали в цій жінці сильного  духу та віри у Бога.

Саме Бог, за словами Олени Полонської, наказав їй вивчати світила. Його голос, як зізналася вчена, вона чула не раз. «У 1944-ому році у Варшаві  вчувся однієї ночі Божий голос, який звелів покинути столицю» - написала Олена Полонська в спогадах. Узявши тільки шестирічного сина, вона встигла вийти з міста саме напередодні Варшавського всенародного повстання, під час якого загинуло багато людей.

Олена Полонська в дитинствіНародилася Олена ( на фото в дитинстві) в заможній шляхетській  родині Полонських на Волині.

Освіта дівчинки вражає – вона навчалася "на відмінно" у кращих жіночих  гімназіях того часу. Щоб одержати дозвіл на вступ до Львівського університету, золота медалістка блискуче здала екзамени ще й за увесь курс польської чоловічої гімназії, включаючи латинську та грецьку мови.

Вона добре знала українську, польську, російську, німецьку та  англійську мови.

У 1922 р. дівчина блискуче складає вступні іспити і вступає на фізико-математичний  факультет Львівського університету, після закінчення якого працює у Львівській  астрономічній обсерваторії, а з 1932 р. — в Астрономічній обсерваторії Варшавського  університету (у той час Волинський край входив до складу Польщі).

   Темою своєї дисертації О. Полонська обрала вивчення руху комет, захоплених великими планетами Сонячної системи. У 1934 р. вона успішно захистила дисертацію «Про планетоцентричний рух комет» на здобуття вченого ступеня доктора філософії.

   Невдовзі  доля звела її з Леоном Казимирчаком — ученим-іхтіологом, який теж працював у  Варшавському університеті. У 1937 р. у них народився син Сергій. Це було щасливе  подружжя красивих, талановитих людей, сповнених ентузіазму і великих творчих задумів.

  Із місцевих жителів Льолю, як називали вдома Олену Іванівну, пам'ятає найстарша у Сельці, де народилася вчена, 93-річна Ганна Захарчук. Ось що розповідає вона про Полонських:

     - Стара пані розмовляла лише російською мовою, а Льоля з сільськими людьми - як і ми. Полонські мали дуже багато землі, та, очевидно, зрозумівши, що часи змінюються і вона їм не буде потрібна, по гектару, по два розпродали майже всю, - каже бабуся Ганна.
     Коли Льоля вийшла заміж, стара пані дуже тішилася маленьким онуком. Буваючи у Сельці, Олена з Леоном відвідували місцеву православну церкву, і сповідалися, і паску святили.
     - Не вбиралися в пишну одежу й розмовляли з нами по-нашому. Обоє, і Льоля, і Льолік, як називала мати зятя, були дуже делікатними, - пригадує селянка.
     У війну панський палац розбили, а останки Івана Полонського валялися просто неба, лякаючи людей.

 Війна зруйнувала всі плани. На війні безвісти пропав Л. Казимирчак, і на руках Олени Іванівни залишилися маленький  син і хвора мати. У ті роки вона працювала то у Львові в астрономічній обсерваторії, але мріяла повернутися в Україну і оселитися десь у теплих південних районах, бо це було вкрай потрібно хворим синові і матері. Мрія  здійснилася. Однак життя продовжувало випробовувати її «на міцність».

У травні 1945 р. Олена Іванівна переїхала до м. Херсона і почала працювати у місцевому педінституті — спочатку лаборантом, а згодом старшим викладачем кафедри математики. Жила вона із сином та матір'ю у комунальній квартирі, яка нагадувала скоріш сарай із земляною підлогою. Щоб звести кінці з кінцями, працювала по 17 годин на добу і  водночас готувала до захисту кандидатську дисертацію, бо її польський диплом доктора  філософії в СРСР не визнавався.

У 1948 р. за нез'ясованих обставин у херсонській лікарні помирає син Сергій. Щоб якось  заглушити страждання і тугу, Олена Іванівна намагається заглибитися у наукову роботу.  Вона  переїздить працювати до Ленінграда. Тут вона завершує дисертацію і в 1950 р. успішно захищає її. Перед нею розкриваються  перспективи масштабних досліджень руху комет і мила її серцю викладацька робота у  Ленінградському педагогічному інституті ім. М. Покровського.

Олена ПолонськаТа доля знову наносить їй удар. У листопаді 1951 р. під час сталінських «чисток» і  боротьби з «ворогами народу» її звільняють з роботи нібито за скороченням штатів. А в 1952 р. О.І. Казимирчак-Полонську заарештовують за «шпигунську діяльність».

    Вона  опиняється у в'язниці. За відсутністю доказів її невдовзі звільняють, але про роботу в  Ленінграді вже не може бути й мови. І Олена Іванівна повертається до Херсона, де дізнається, що її мати померла у божевільні.

Невдовзі О.І. Казимирчак-Полонська переїздить до Одеси і у 1953—1956 рр. викладає в Одеському педагогічному інституті фізику, математику та астрономію. Тут вона  організовує астрономічний гурток ім. Ф.О. Бредихіна і продовжує займатися улюбленою  наукою.

Задумана нею грандіозна робота потребувала великих обчислень, які можна було  здійснити тільки в центрі досліджень з небесної механіки, що входив до складу Інституту  теоретичної астрономії у Ленінграді. У 1956 р. Олена Іванівна переїздить до Ленінграда і обіймає в Інституті теоретичної  астрономії посаду молодшого наукового співробітника Відділу малих планет, комет і  супутників. Вона опановує нову для неї справу — складання програм для обчислення на  ЕОМ, готує на перфокартах величезний масив даних про рух комет за 400 років.

Спираючись на власні методики та програми, розробляє безперервну числову теорію руху  дуже цікавої комети Вольфа за весь сторічний (1884—1984) період її спостережень.

Одночасно готує монографію, публікує численні наукові статті. У 1968 р. вона захищає  докторську дисертацію на тему «Теорія руху короткоперіодичних комет і проблеми  еволюції їх орбіт». Це була робота світового значення. Того ж року їй присудили премію ім. Ф.О. Бредихіна АН СРСР.

Випробування, які випали на її долю, далися взнаки: Олена Іванівна втратила зір. Але не піддалася відчаю. Маючи добру пам'ять, вона вирішила викладати у Ленінградській академії теології, бо в її серці давно вже жила велика віра в Бога. Останні свої праці вона  диктувала помічницям і публікувала під псевдонімом «Zakonnica Helena».

Померла Олена Іванівна Казимирчак-Полонська 30 серпня 1992 р. Поховали її на кладовищі видатних астрономів на території Пулковської обсерваторії.

Українська земля пам'ятає свою доньку з Волині. Саме в Кримській астрофізичній обсерваторії була відкрита мала планета 2006, якій дали назву «Полонська». У виданні під назвою «Жіночі постаті в українській науці» серед яскравих особистостей гідне місце відведено Олені Іванівні Казимирчак-Полонській. Про неї  розповідається і в книзі «Імена України у Космосі».

21 листопада 2012 р., у річницю дня  народження знаменитого астронома Олени Казимирчак-Полонської, у селі Селець Володимир-Волинського району, де вона виросла, відкрили пам’ятну стелу та встановили хрест.

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua