Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

святкування Нового року      Святкування Нового року є одним із найдавніших свят. Уперше згадку про нього ми  зустрічаємо у стародавньому Вавилоні понад 4000 років тому. Відомо, що близько 2000 року до нашої ери вавилонський новий рік починався  коли на небі вперше з'являвся серпик молодого місяця (після свята весняного рівнодення).

     Сьогодні,  звісно,  не скрізь Новий рік пахне ялинкою і снігом,  і не скрізь відзначається в ніч з 31 грудня на 1 січня. Та при всьому розмаїтті традицій новорічно-різдвяні свята в різних країнах мають спільні риси: це прощання зі старим роком, сподівання, що неприємності залишаться в минулому, а в новому році все зміниться на краще. Втім, аби святкові побажання здійснювалися, кожна країна дотримується своїх новорічних  звичаїв.  Тож як зустрічали й  зустрічають Новий рік і Різдво в різних країнах світу? 

ШОТЛАНДІЯ

Новий рік у Шотландії

У Шотландії Новий рік відзначається весело та пишно. Господині  готують спеціальні новорічні житні булочки з горіхами та ізюмом. Усі родичі збираються в домі найстаршого члена сім’ї. Опівночі двері відчиняють навстіж, щоб випустити старий і впустити новий рік. На стіну урочисто прикріплюють календар.

 Тепер уся сім’я не зводить очей з дверей. Бо ж багато в новому році залежатиме від того, хто першим переступить поріг хати. Слід, щоб це був темноволосий чоловік. Дуже погана прикмета, якщо першим відвідувачем стане блондин або жінка. Проте небезпека їх приходу вже давно не загрожує  сучасним  шотландським сім’ям. З давніх-давен по селах та містах обирають темноволосих чоловіків, які по черзі обходять усі оселі і всім приносять щастя. Як правило, вони залишають  у кожному домі шматок вугілля з побажанням: «Хай не згасає вогонь у вашій оселі!»

 ІТАЛІЯ

Новий рік в Італії

Італійці збираються родинами за святковими  столами і чекають у гості Баббо Натале — італійського діда-мороза. В ніч проти 1 січня по вулицях воліють за краще не ходити: як тільки годинник виб'є дванадцяту, з усіх вікон і балконів викидають старі речі. За звичаєм, коли викинеш опівночі старий мотлох, а наступному році неодмінно придбаєш обнови.

Різдво в Італії  — це суміш язичницьких, християнських і світських традицій. До сих пір на Різдво, яке італійці святкують 25 грудня,  спалюють  велике поліно,  яке повинне горіти аж до Нового року. Ця виключно язичницька традиція була запозичена у північних європейських країнах,  де так само шанували день зимового сонцестояння. Згідно з язичницькою вірою спалювання поліна втілює очищення людей від усього поганого, знищення  зла  і проводи старого  року. Характерним для Італії є вироблення різдвяних вертепів різного розміру. В багатьох містечках перед північчю організовують театралізовані дійства Народження Христа, опісля вітають один одного із Різдвом Христа під звучання церковних дзвонів. Опісля цілою родиною сідають за святковий стіл.

 УГОРЩИНА

Новий рік в Угорщині

 В Угорщині на новорічному столі не знайдеш качок, гусей чи курей. За  народним повір’ям цього  вечора не можна вживати м'ясо птахів, шоб не випурхнуло щастя із дому. Особливо цього звичаю дотримуються дівчата, які бажають наступного року вийти заміж.

  За  католицьким календарем - 1 січня  День Святого Сільвестра. Тому Новий рік в Угорщині ще називають святом святого Сільвестра. Вважається, що чим більше буде шуму в новорічну ніч, тим більше щастя принесе рік. Тому, окрім конфетті, серпантину, різноколірних гірлянд і забавних масок, величезною популярністю серед дітей і дорослих користуються картонні труби, дудки, пискавки, тріскачки, і пітарди, які супроводжують прихід Нового року. Вдома, як правило, на Новий Рік до столу подають смаженого молочного поросяти, якому на щастя потрібно покрутити хвостик.  

 РУМУНІЯ

Новий рік в РУМУНІЇ

Румунського Діда Мороза звуть Мош Кречун. А Сам Новий рік в Румунії  часто називають малим Різдвом (Craciunul mic), тому що 25 грудня румуни відзначають католицьке Різдво. У Румунії на Новий рік печуть пироги з сюрпризами. У них запікають дрібні монетки, каблучки, стрючки червоного перцю. Їсти такий пиріг треба дуже обережно. Натрапиш на перчину — сльози ллються з очей, а навкруги веселий регіт. Але скільки радості чекає на того, кому дістанеться каблучка чи монетка! За народним повір’ям тому, кому трапиться такий пиріг,  неодмінно пощастить у новому році - збудуться  найзаповітніші побажання.

 В новорічний ранок румунські діти колядують по сусіднім будинкам з гіллям яблунь або груш. Ці гілки зазвичай зрізають 30 листопада (в день Святого Андрія), пророщують у склянці води і зберігають свіжими до Нового року. Діти стукають у будинки, співають колядки і бажають господарям щастя й довгих років. При цьому гілочкою потрібно доторкнутися до кожного члена родини. Так само поступають діти і з усіма перехожими. За це їм прийнято дарувати яблука, цукерки, давати дрібні гроші.

Схожа традиція є у Болгарії, де напередодні Нового Року  купують кизилові палички. 1 січня діти підходять до рідних і легенько торкаються їх цими паличками, вітаючи зі святом. А ще 31 грудня з дванадцятим ударом годинника в усіх будинках гаснуть вогні і три хвилини всі цілуються.

 ФРАНЦІЯ

НОВИЙ РІК У фРАНЦІЇ

  Французький Дід Мороз — Пер Ноель — приходить у новорічну ніч і залишає подарунки в дитячих черевичках. Той, кому дістається біб, запечений у новорічному пирогу,  дістає титул «бобового короля», і  у святкову ніч усі підкоряються  його наказам. За традицією, гарний хазяїн - винороб неодмінно повинен цокнутися з бочкою вина, поздоровити її зі святом і випити за майбутній врожай.

 На Різдво французи люблять зображати саму подію, тому всюди, у вітринах, в будинках у ці дні безліч сцен народження Христа: з яслами, агнцями і маленькими ляльковими глиняними чоловічками, що зображають немовлят. Ці фігурки тут називають «сантонс». У Франції на Різдво дарують що, заманеться, хоча й дотримуються дещо суворіших правил, ніж за океаном. Так, парфуми може своїй дружині подарувати тільки чоловік, такий подарунок від іншого джентльмена вважається не дуже пристойним.

 ВЕЛИКА БРИТАНІЯ

НОВИЙ РІК У ВЕЛИКІЙ БРИТАНІЇ

    У Великій Британії святкування Нового року давно стало другорядною подією – на першому місці стоїть  Різдво. Неодмінним атрибутом Різдва є коротка промова королеви, яку вона проголошує відразу після різдвяного обіду. Перед тим, як зібратися за святковим столом, вся сім’я йде в церкву. Діти замовляють подарунки у Father Cristmas (буквально Отець Різдво). Йому треба написати докладний лист із перерахуванням бажаного і кинути  його в камін. Дим з труби віднесе список бажань прямо за призначенням.

   У Великобританії в другий день Різдва відзначається день Святого Стефана, коли розкривають спеціальні скриньки для пожертвувань і роздають їх вміст тим, що мають потребу. На Новий рік в Британії дотримуються звичаю «Впускання Нового року». Коли годинник починає бити 12 — відкривають задні двері будинку, щоб випустити старий рік, а з останнім ударом годинника відкривають передні двері, запускаючи Новий рік.

 БРАЗИЛІЯ

НОВИЙ РІК У БРАЗИЛІЇ

У Бразилії новорічне свято виходить на прикрашені вулиці. Останнім часом в Ріо-де-Жанейро стало традицією відзначати Новий рік на воді. Справа у тому, що бухта, в якій знаходиться місто, була відкрита португальськими мореплавцями чотири сторіччя тому саме в новорічну ніч. Тому рівно опівночі десятки тисяч людей, вбраних у біле, йдуть на берег. Тут відбувається обряд вшанування богині води. Прямо в пісок ставлять запалені свічки і учасники свята, заходячи у воду, розкидають по її поверхні яскраві квіти.

 ІСПАНІЯ ТА КУБА

Новий рік в Іспанії та на Кубі

На Кубі під бій годинника у новорічну ніч кожен має з’їсти по ви-ноградинці. 12 ударів — 12 ягідок.  Схожа традиція існує в Іспанії, де під час святкування Нового року жителі виходять на вулицю й рушають на центральну площу до великої ялинки їсти виноград. Під час удару годинника кожен із присутніх біля ялинки намагається з’їсти 12 виноградин.

   Кожна виноградинка символізує один із прийдешніх місяців, а коли встигнути з’їсти всі 12, «гарантоване» виконання заповітного бажання. Ця мила традиція розповсюджується і на тих, хто зустрічає Новий рік у будинку. Виноград кладеться на кожну тарілку. Також на Новий рік  іспанці перегороджують вулиці парканами, ставлять капкани й пастки, неначе для полювання. Вважається, що в цей час вулицями ходить нечиста сила, і краще переловити її в старому році, щоб вона не перейшла в новий рік. Більшість іспанців обов’язково відвідують різдвяиу месу. Перед її початком вони збираються біля храму, щоб танцювати, взявшись за руки. Після богослужіння багато іспанців ідуть до улюбленого ресторану, щоб відзначити Різдво в колі родичів та друзів.

 КОЛУМБІЯ ТА ГАНА

Новий рік  Колумбія та Гана

  В Колумбії напередодні Нового року (так само ак у нас 1 квітня) усі, жартуючи, піддурюють один одного. Рівно опівночі люди вибігають з будинків, поздоровлають сусідів і перехожих, танцюють, співають, веселяться. А ще фарбують обличча і руки в різні кольори. 

    В Гані на вулицах ставлять  маленькі будиночки з пальмового листя та прикрашають їх лампочками; тут збирається молодь, розважається, співає. Опівночі всі, хто посварився у минулому році, миряться і вибачають один одному давні образи.  До Таїланду Новий рік приходить кілька разів. Жителі центральних провінцій святкують його 1 січня, а китайці, що живуть тут, — 21 січня. В інших провінціях свято починається 13 квітня, коли селяни завершують сівбу, і триває три дні.

Та хоч би як і коли святкували люди Новий рік, повсюди однаково звучить традиційне вітання:

— З Новим роком! З новим щастям! 3 новими успіхами!

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua