Відоме й невідоме про українську хату
Українки, які підкорили Голівуд
Марія Примаченко
ТОП-10 найсильніших країн світу, якими керують жінки
Медовий місяць та шлюбні традиції українців
Сага про сільську жінку
Дружини гетьманів України: забуті долі
Коли дитина готова до школи?
Street Workout  популярний серед українських дівчат

слов'янська богиня Доля Ти казала у п'ятницю
Підем ми на вечорниці,
Я прийшов, тебе нема,
Підманула-підвела.
(Українська народна пісня)

   П’ятниця -  жіночий день. Ще в дохристиянські часи наші предки святкували п’ятницю, тому що це був день богині Прії. Вона зображувалася завжди із  золотим веретеном у руках, що крутить колесо прядки.

Прія - богиня родючості, кохання і шлюбу, вкриває голову дівчини шлюбним покровом. Тому з тих часів дійшли повір’я, що дівчатам ні в якому разі не можна сьогодні мити голову, виконувати жіночу роботу:  «п'ятниця - не робітниця».

 Також, народні прикмети не радять цього дня розпочинати серйозні справи та давати гроші у борг.

  Прія – не єдина Богиня слов’ян. В пантеоні давньоукраїнської міфології жінки - богині займають найпочесніші місця. Серед них:

Коляда - богиня неба, яка, згідно з віруванням давніх українців, народжує щороку в найдовшу зимову ніч нове Сонце.

Мокоша - богиня вагітних жінок, захисниця матері й дитини, головна повитуха Оріани;

Берегиня - богиня дому, за­хисниця родини, дружина Сварога, мати Сварожичів;

 Жива - богиня родючості, жита, життя;

Дана - господиня річок і всіх вод;

Лада - богиня весни, родючості;                                                    

Слава - перша жінка на землі, богиня Перемоги.

 

 «Лада, Дана, Рожаниця, Доля, Моко­ша, Берегиня, П'ятниця (Прія), Покро­ва - це образи давньої, предківської ре­лігії українців. І походять вони з одного праджерела- Богині - Матері - заступниці роду, ма­теринства, плодючості, добробуту», – стверджує вчена Галина Лозко.

слов'янська богиня Мокоша       Цікавим є поняття Мокоші. Мокоша — покровителька дощів та весняних обрядодійств, пов'язаних з ними, покровителька пологів і заступниця породіль. Символами Богині є прядка і веретено.

У середньовіччі християнство підмінило Мокошу Параскевою П'ятницею. Їй присвячували 12 празників у році (їх називали дванадесятницями), із яких головними були дві сусідні п'ятниці (у проміжку між 25 жовтня і 7 листопада).  У ці дні  можете звертатися  до Параскеви (Мокоші) в молитвах та просити допомоги у жіночих справах. Вона неодмінно вам допоможе.

  Український письменник і дослідник Сергій Плачинда розшифровує давнє слово Мокоша як Мати Коша. Тобто, коли люди жили кошем, родом, родиною, й володарювала там жінка, то була доба матріархату. Мати Коша розпоряджалася всім у роду.

       У  п’ятницю всім жінкам України ми пропонуємо на мить відкласти справи та переглянути одне повчальне відео про богиню Мокошу, яка покарала жінку та чоловіка. Переконані, що в цій напівжартівливій історії кожна жінка пізнає себе. І якщо ви не хочете, аби Вашого чоловіка Мокоша перетворила на жабу,  дійте негайно!

Використання матеріалів з сайту можливе лише при умові активного відкритого для пошукових систем гіперпосилання на zhinka-online.com.ua